zavřít
Upravit životopis

Životopis

Darren Aronofsky debutoval jako režisér nezávislým filmem Pi, na kterém se podílel také jako spoluscénárista. Snímek mu vynesl několik ocenění včetně ceny pro nejlepšího režiséra na festivalu Sundance a Independent Spirit Award v kategorii nejlepší scénáristický debut. Jeho druhý film Rekviem za sen měl premiéru v roce 1999 na MFF v Cannes a podařilo se mu uchvátit publikum i filmovou kritiku.

Film, v jehož hlavních rolích se představili Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly a Marlon Wayans, byl nominován na pět cen Independent Spirit Award včetně kategorií nejlepší film a nejlepší režie a probojoval se do více než 150 žebříčků deseti nejlepších filmů roku, mj. v novinách a časopisech The New York Times, Rolling Stone a Entertainment Weekly. Ellen Burstyn získala za práci na filmu Spirit Award a byla nominována na Oscara, Zlatý glóbus a cenu SAG.

V roce 1996 Darren Aronofsky společně s produkčním partnerem Ericem Watsonem založili společnost Protozoa Pictures. Později vzniklo také dceřinné studio Amoeba Proteus, specializované na celovečerní animované filmy. Aronofsky se narodil v Brooklynu a vystudoval filmový obor na Harvardu. Film Supermarket Sweep, který natočil jako svou diplomovou práci, získal několik mezinárodních cen a v roce 1991 se dostal do celonárodního finále studentských Oscarů. V roce 1994 získal magisterský titul v oboru režie na American Film Institute. AFI jej v roce 2001 vyznamenal také prestižní medailí Franklina J. Schaffnera, udělovanou bývalým absolventům, kteří ve svém oboru dosáhli mimořádného úspěchu.

Mohli by vás také zajímat…