zavřít
Upravit životopis

Životopis

David Michael Murray, narozený 23. prosince, 1956 v Londýně je anglický kytarista a skladatel. Je také jedním ze zakládajících členů a legendárních kytaristů heavy metalové skupiny Iron Maiden, ke které se připojil jen dva měsíce po jejím založení v roce 1975.

Používá kytary typu Stratocaster. Je proslulý svými rychlými sóly, a je považován z jednoho z nejlepších kytaristů na světě. Jako jeden z mála není namyšlený a je velmi skromný. Jeho skromnost způsobilo to, že jako malý vyrůstal ve velmi chudé Skotsko-Irské rodině.

Jako malý hrál fotbal a Kriket, o hudbu se začal zajímat v 15 letech, kdy v rádiu slyšel skladbu "Voodoo Child" od Jimi Hendrixe. Jeho matka mu koupila první kytaru. Byla vyrobena z balzového dřeva, ze strun mu krvácely prsty. První solidní kytara, kterou měl, byla Woolworth Top 20. Tuto kytaru od něj odkoupil jeho kamarád Adrian Smith. S Adrianem hrál ve své první skupině Stone Free, kde Adrian zpíval. Byl to právě Dave, který dovedl Adriana ke hře na kytaru. Od té doby hrál v mnoha kapelách dokud roku 1976 nepotkal Steve Harrise z Iron Maiden, ke kterým se připojil. Krátce na to, po rozepři s tehdejším zpěvákem Dennisem Wilcockem, Iron Maiden opustil a znovu se přidal k Adrianu Smithovi a jeho kapele Urchin. Poté s nimi nahrál singl nazvaný "Black Leather Fantasy". Po singlu Dave skupinu Urchin opustil a vrátil se do Iron Maiden odkud odešel zpěvák Wilcock...

Mohli by vás také zajímat…