zavřít
upravit profil

herec, režisér, zpěvák, moderátor

narozen: České Budějovice, Československo 

Upravit životopis

Životopis

V sedmi letech se začal učit na ZUŠ (tehdejší LŠU) hru na klasickou kytaru u prof. Zdeňka Šimka, který s ním ve volných chvílích začal zpívat s kytarovým doprovodem a tak trochu předurčil jeho budoucí směr. Ve dvanácti letech jej učitel na základní škole pozval do amatérského divadla DS J.K.Tyl, kde se začal projevovat i herecký talent (řada rolí a později také hudební spolupráce); po úspěšném dokončení gymnázia, studia vyšší zdravotnické školy, byl přijat na Konzervatoř v Českých Budějovicích - obor sólový zpěv k Mgr. Inge Švandové-Koutecké (pěvecká pedagožka a významná operní režisérka), kde s vyznamenáním absolvoval v roce 2005. Již při studiu konzervatoře vystupoval na řadě vystoupení jako zpěvák (koncerty pro veřejnost-např. Novoroční koncert 2005 v KS Alšovy Jihočeské filharmonie (orchestr Dechové harmonie Konzervatoře) přenášený i Českým rozhlasem, koncerty pro školy, výstupy při různých příležitostech (slavnosti - hlavní večerní část Český Krumlov 2005, komponované pořady ad.), ale i jako moderátor plesů, různých vystoupení a pořadů pro děti. Během studia také 3 roky působil jako externí člen sboru opery Jihočeského divadla v hlasové skupině 1. basu.

Je spoluzakladatelem skupiny Countryroll, realizoval jako producent, režisér a zpěvák řadu autorských hudebních pořadů a koncertů pro děti (vánoční a výchovné koncerty pro základní školy (České Budějovice 2001-2003), samostatné koncerty), každoročně moderuje několik desítek maturitních plesů, soutěží, slavností a vystoupení (viz. moderování). Spolupráce postupně začala i s komerčními agenturami na hudebních akcích a koncertech (mezinárodní hudební festivaly a koncerty), jako zpěvák, moderátor, ale i jako porotce-Celoroční mezinárodní soutěže Svátek podzimu, zimy, jara a léta souborů z Ruska, Ukrajiny, ČR, Lotyšska, Litvy, Turecka, Indie ad., Celostátní finále hudební a divadelní části Sedmikvítek, (zejm. agentury JSgroup Praha, PandaSproduction Č. Budějovice, CMD Praha, Kultur-Kontakt Č. Budějovice, RichArt ad.). V populárním pěveckém repertoáru má kromě country písniček především árie a duety z žánru vyššího populáru (Fantom opery, Bídníci, Monte Cristo, Dracula, West side story, Noc na Karlštejně ad.).

Před absolutoriem konzervatoře (prosinec 2004) dostal nabídku na nastudování muzikálových výstupů (pěvecky i herecky) pro jaro a léto 2005 na zaoceánské lodě Norské společnosti - díky úspěšnému konkurzu na muzikál Cats (2004), kterou však odmítl. Důvodem byl autorský pohádkový muzikál Sněhurka a sedm trpaslíků (I. Studený, D. Cody, M. Peschík, B. Vaďura), který byl ve fázi zkoušení a nebylo tak možné jej bez újmy opustit (premiéra 16.1.2005-spoluautor, producent a režisér), snad i díky této ,,věrnosti´´ se podařilo úspěšně uvést muzikál kromě domácí scény v bývalém divadle E.ON v rámci divadelního léta 2005 před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Muzikál se dočkal i druhého nastudování (říjen 2007) a také šňůry představení na Slovensku (červen 2008). Celkem 60 repríz. Hlavním profesionálním zájmem je však od září 2006, kam dělal svůj první operní konkurz, působení jako zpěvák v opeře Divadla J.K.Tyla v Plzni, kde je obsazován do sólových rolí (baryton) a působí i v rámci operního sboru (hlasová skupina 2. tenor). Z nastudovaných a prezentovaných oper a operet (malá sóla i sbor) v rámci operního studia Konzervatoře, opery Jihočeské divadla a současného působiště opery Divadla J.K.Tyla Plzeň to jsou např. Otello (Harold), Panna Orleánská (Loire), Její pastorkyňa (Muž), Vévodkyně z Chicaga (Pálffy), Dido a Anaeas (Aeneas), Biblické panoptikum (Vypravěč), Figarova svatba, Čert a Káča, Nabucco, Manon Lascaut, Prodaná nevěsta, Dalibor, Netopýr, Carmen, Divotvorný hrnec, Orfeus v podsvětí, Lazebník Sevillský ad.

David Cody

herec, režisér, zpěvák, moderátor