zavřít
Upravit životopis

Životopis

David Cronenberg patří k tvůrců s jednoduše rozpoznatelným rukopisem. Většinou točí podle svých scénářů - Shivers, Rabid, Fast Company, The Brood, Scanners, Videodrome, Moucha, Příliš dokonalá podoba, Nahý oběd, Crash a eXistenZ.

Filmy, které natočil podle scénáře jiných tvůrců jsou: Mrtvá zóna, Madame Butterfly, Pavouk a Dějiny násilí. V posledních letech se retrospektivy jeho děl pouštěly v Japonsku, USA, Velké Británii, Francii, Brazílii, Portugalsku a Kanadě.

O jeho díle vyšlo několik knih: The Shape of Rage - The Films of David Cronenberg, The Artist as Monster: The Cinema of David Cronenberg a Cronenberg on Cronenberg. Pravidelně s ním vycházejí rozhovory v prestižním francouzském časopise Cahiers du Cinema.

Cronenberg se narodil 15. 3. 1943 a vystudoval University of Toronto, kde se začal zajímat o film. Během studií produkoval dva 16mm snímky ( Transfer a From the Drain). Školu vystudoval v roce 1967. Záhy začal točit na 35mm film - a uspěl se snímky Stereo a Crimes of the Future, v nichž začal rozvíjet témata, která budou později příznačná pro celou jeho tvorbu. Než se však dostal ke komerční tvorbě ( Shivers), uplynulo dalších osm let.

Uznání mu nakonec zajistil až film Rabid, který při nákladech 500 tisíc dolarů vydělal přes 7 milionů, čímž se z Cronenberga stal roku 1977 jeden z neúspěšnějších kanadských režisérů. Všechny jeho rané filmy byly cíleny spíše na úzký okruh diváků, ale snímek Scanners byl zamýšlen nejen pro fanoušky žánrů horor a fantasy. Ze Scanners se nakonec stal Cronenbergův největší hit.

Nicméně až jeho snímek z roku 1983 Videodrome, kde hráli James Woods a rocková zpěvačka Deborah Harry, z něj udělal tvůrce s kultovními parametry, jímž je dodnes. Z dalších snímků: Mrtvá zóna, Moucha, Příliš dokonalá podoba, Nahý oběd, M. Butterfly, Crash, eXistenZ, Pavouk.

David Cronenberg se čas od času, stejně jako Hitchcock, objevuje ve svých filmech (nebo ve filmech svých kolegů) v cameo rolích: Into the Night, Mrtvá zóna, Moucha, Zemřít pro, Nightbreed, Moonshine Highway, Trial by Jury, The Stupids, Henry and Verlin, Blood and Donuts, Last Night, Blue, Resurrection,The Judge, Jason X.

Chris Bender a J.C. Spink (producenti) jsou partnery v jejich vlastní produkční společnosti Benderspink, kterou založili v roce 1998 spolu s dalšími patnácti klienty. Už během prvního roku se jim podařilo prodat 24 scénářů, podíleli se na produkci hitu studia Universal Prci, prci, prcičky a přesvědčili studio Disney, aby dalo šanci projektu Deuce Bigalow: Dobrej striptér.

Poté, co společnost prorazila, rozšířila portfolio svých služeb i na televizi, kde navázala úzkou spolupráci se studiem Fox 21. Benderspink se podílí na vzniku filmů různých žánrů a různých studií jako například Jako kočky a psi od Warner Bros, Osudový dotek od New Line Cinema, Kruh od DreamWorks a druhý a třetí díl Prci, prci, prcičky od Universalu.

Během roku 2005 postupně do kin přichází filmy, na kterých se v poslední době podíleli - Dějiny násilí, Just Friends, Kruh 2 režiséra Hideo Nakaty, Příšerná tchyně od Roberta Luketice a Noční let od Wese Cravena.

Mohli by vás také zajímat…