zavřít
Upravit životopis

Životopis

David Gránský je český zpěvák, herec, dabér a moderátor, který se narodil 11. března 1992 ve Znojmě. Má 2 bratry Jaroslava a Tomáše.

Ve svých 15 letech (rok 2008) vstoupil do podvědomí diváků účastí v české verzi televizní hudební soutěže X Factor. Soutěžil zde v kategorii do 25 let a dostal se až do finálových kol. Osudným se mu stalo 6 finálové kolo, ve kterém vypadl a jeho sen stát se slavným zpěvákem se začal rychle rozplývat.

Své dětství strávil v Irsku, kde pracoval jeho nevlastní táta. V Irsku se mu líbilo a díky perfektní znalosti angličtiny měl oproti svým spolužákům, značnou výhodu při maturitní zkoušce z angličtiny, na kterou se nemusel vůbec učit. Znalosti angličtiny využívá také ve své profesi. Nejvíce mu pomáhá v dabingu a také ho zvýhodnila v soutěži Tvoje tvář má známý hlas.

Davida od malička bavilo herectví, takže se přihlásil na herecký obor Pražské konzervatoře. Přijímací, zkoušky tehdy zvládl napoprvé. Díky jeho výkonům v X Factoru se mu brzy začali hrnout nabídky na role, zejména v muzikálech.

První film, kde si David Gránský zahrál bylo kriminální drama z roku 2011, Bastardi 2 (rež. Tomáš Magnusek). V Bastardech měl ale jen malou roli. Další jeho kontakt s televizními kamerami byl o rok později, kdy ztvárnil postavu spolužáka Rosťe Janouška ve 4. řadě oblíbeného televizního retro seriálu Vyprávěj.

V roce 2013 přišla Davidovi nabídka na osudovou roli, která ho proslavila ze všeho nejvíce. Zahrál si postavu Dannyho Ježdíka v seriálu Gympl s (r)učením omezeným, ve kterém také vynikl jeho úžasný zpěv. V tom stejném roce se objevil také ve filmu Kameňák 4 (rež. Ján Novák), kde se zařadil mezi obyvatele legendárního městečka Kameňákov, a kde se musel vypořádat s pořádnou hereckou zkouškou, čekala ho totiž postelová scéna.

V letech 2014 a 2015 se mění v sexy zdravotního bratra a doktora MUDr. Jakuba Poláčka v seriálu Doktoři z Počátku. V roce 2015 navíc pokračuje ve své filmové kariéře v dalším pokračování filmů Kameňák, tentokráte s názvem Vánoční Kameňák (rež. F. A. Brabec), který je dějově zasazen do “klidného” adventního času. Mimo to hraje v krátkometrážním studentském filmu Divnolidi (rež. Kateřina Husáková) po boku např. Terezy Kostkové nebo Michaely Doubravové.

Protože se David věnuje také dabingu, můžeme jeho hlas slyšet v některých filmech. V roce 2015 propůjčil svůj hlas německému herci Lucasovi Reiberovi v bláznivé školní komedii Fakjů pane učiteli 2 (rež. Bora Dagtekin). V tom stejném roce také nadaboval postavu Michaela Gregoria v animovaném rodinném filmu Mune - Strážce měsíce (rež. Alexandre Heboyan, Benoît Philippon).

Od roku 2016 hrál postavu Leoše Trébla juniora v seriálu z gastronomického prostředí, Ohnivý kuře. Po roce a půl v tomto seriálu dospěl k závěru, že by měl jít dále a tak na vlastní žádost seriál opustil společně se svojí seriálovou rodinou, Simonou Babčákovou a Petrem Štěpánkem.

Rok 2016 mu přinesl ještě jednu zajímavou zkušenost, díky které se dostal do podvědomí i těch diváků, kteří o jeho existenci doposud nevěděli. Byl jedním ze soutěžících 2. řady soutěže Tvoje tvář má známý hlas, kde se umístil na krásném druhém místě, hned za hercem Janem Cinou. Díky obdivuhodným výkonům, které v soutěži předvedl, se mu začaly hrnout pracovní nabídky, jak herecké, tak pěvecké.

Začátkem roku 2017 se stává moderátorem Top Star magazínu, kde nahrazuje herce Petra Vágnera. V tom stejném roce dostává další seriálovou roli, tentokráte v seriálu z nemocničního prostředí, Modrý kód, kde hraje syna primáře oddělení urgentního příjmu Matyho. Aby toho nebylo málo, můžeme slyšet jeho hlas ve filmu Šmoulové: Zapomenutá vesnice (rež. Kelly Asbury), kde nadaboval postavu Nešiky. Z tohoto dabingu, měl David velice vykřičený hlas, protože Nešika pořád o něco zakopává, padá a huláká.

Těsně před vánoci 2017 se objevuje na plátnech kin v novém filmu ze zimního prostředí Špindl (rež. Milan Cieslar).

V roce 2018 hraje v čertovské pohádce Zdeňka Trošky, Čertoviny, po boku herců Jakuba Prachaře, Oldřicha Navrátila či Sary Sandevy.

David je také velice oblíbeným muzikálovým hercem. Diváci jej mohli vidět např. V muzikálech Pomáda, Ať žijí duchové nebo Mamma Mia!

Soukromý život
Momentálně David žije se svojí přítelkyní Nikolou, se kterou se zná již od svých 12 let. Chodit spolu začali, když bylo Davidovi 17. V červenci roku 2018 Nikolu požádal o ruku. V minulosti chodil nějaký čas s herečkou Míšou Tomešovou, se kterou se seznámil při studiu na konzervatoři.

Zajímavostí je, že David je rád obsazován do rolí doktorů, protože rodiče jeho přítelkyně Nikoly jsou v tomto oboru, jako ryba ve vodě. Maminka je zdravotní sestra a tatínek dokonce primář.

Mohli by vás také zajímat…