David Prachař se narodil 15.ledna 1959. Pochází z herecké rodiny, jeho otec Ilja Prachař byl vynikajíci herec (zemřel ve svých 81 letech) a legendární představitel Trautenberka z Krkonošských pohádek. Hrál v divadlech ve Zlíně, Ostravě, v Praze,...

Životopis

David Prachař se narodil 15.ledna 1959. Pochází z herecké rodiny, jeho otec Ilja Prachař byl vynikajíci herec (zemřel ve svých 81 letech) a legendární představitel Trautenberka z Krkonošských pohádek. Hrál v divadlech ve Zlíně, Ostravě, v Praze, kde od r. 1959 hrál ve Vinohradském divadle. A maminka, Jana Prachařová (rozená Želenská, ze slavné herecké rodiny Želenských) pracuje jako loutkoherečka, hlavně pro televizi, podílela se například na večerníčcích a na seriálu Broučci. Umělecký talent Prachařů sahá až do hlubokých kořenů. Už jeho babička a dědeček byli nadšenými ochotníky.

Jeho babička se velmi dobře znala např. s Ivanem Olbrachtem. Ilja Prachař měl ještě 2 bratry. Mladší, Kamil, je již 50 let profesionálním hercem. Je zakládajícím členem stálé divadelní scény v Chebu (1961), a stále zde ještě hraje. A dcera staršího Iljova bratra je produkční. Pradědeček Drahoš Želenský, syn Karla Želenského, býval ředitelem Národního divadla. Prapradědeček Davida Prachaře, Karel Želenský, býval hercem Národního divadla. Shodou okolností v současné době uvádí Národní divadlo Richarda III, ve kterém David Prachař hraje vévodu z Buckinghamu - stejnou roli, kterou tehdy hrál jeho prapradědeček, když se Richard III uváděl na scéně ND poprvé.

V dospívání vstřebával pan Prachař nejrůznější umělecké vlivy - chodil na výstavy, hodně četl, učil se na kytaru, na housle, na saxofón a jako divák měl velmi rád film. Dnes svoji tehdejší píli při učení se na saxofón (a zřejmě i na piáno) zúročuje pan Prachař v představeních Novecento (kde hraje na saxofón a trochu i na klavír) a v Richardu III (kde hraje na klavír). Na housle hraje v Našich furiatech a na kytaru v Benefici Vlasty Chramostové.

V roce 1982 ukončil herecká studia na pražské DAMU a byl angažován v divadle S.K. Neumanna (dnes Pod Palmovkou), kde se setkal s velkou režisérskou osobností - Janem Grossmanem. Pak hrál postupně v Divadle E.F. Buriana, v Činoherním klubu (do roku 1992), poté byl dva roky ve svobodném povolání. V roce 1994 přešel s režisérem Janem Nebeským do Divadla Komedie a to byly pro jeho umělecký vývoj moc významné roky. Při příchodu do Divadla Komedie se pro něho stalo také osudové setkání s režisérem Michalem Dočekalem. Po zániku Divadla Komedie, v roce 2002 se stal členem činohry Národního divadla.

K jeho nejvýznamějším rolím patří Hamlet v Divadle Komedie, Macbeth v inscenaci Borise Rösnera na Pražském hradě, Solenyj v Čechovově Třech sestrách, Stavrogin v Dostojevského Běsech, Faust v Marlowově hře na Vyšehradě, Šašek v inscenaci Martina Huby Král Lear na Pražském hradě a také samozřejmě role CYRANA Z BERGERACU.

V roce 1994 dostal cenu Alfréda Radoka za roli Hamleta a roce 2001 stejné ocenění za Marlowova Fausta.

Dvakrát byl David Prachař v širší nominaci na cenu Thálie. Poprvé za titulního Coriolana a podruhé za hlavní roli hry Duše - krajina širá.

Získal cenu Thálie 2006 za inscenaci Novecento v Divadle Viola.

V roce 2000 získal cenu Františka Filipovského za dabing filmu Život je krásný. V České televizi uváděl pořad "To je ta čeština" a hrál v inscenacích "Den, kdy nevyšlo slunce", "Isabela, vévodkyně Bourbonská", "Ať ten kůň mlčí!", "Jánošova kouzelná flétnička", "Kdo probudí Pindruše?" A účinkoval ve filmech Schůzka se stíny, Narozeniny režiséra Z.K. , Nexus a Agáta.