zavřít
Upravit životopis

Životopis

Absolvoval Williams College v Massachusetts, kde byl jedním z jeho spolužáků budoucí scenárista a režisér John Sayles. Ten mu také nabídl první hereckou příležitost a pak mu svěřil vedlejší role v dalších šesti filmech (např. stárnoucí baseballový nahazovač Eddie Cicotte v retrosnímku o jedné z největších amerických sportovních afér Osm mužů z kola ven).

Ve studiích herectví pokračoval na floridské Ringling Bros. Clown College a přitahován divadlem, přesídlil do New Yorku. Uplatnil se na Broadwayi (Einstein a polární medvěd) i na mimobroadwayských scénách (např. ve hrách Louise Pageové Salonika, Caryl Churchilla Fen, Herba Gardnera Nejsem Rappaport, Sama Sheparda A Lie of the Mind a Harolda Pintera Narozeniny) a příležitostně hrál ve filmech a v TV. Vytvořil postavu spisovatele Mosse Goodmana v TV seriálu o osudech atraktivní rozvedené ženy The Days and Nights of Molly Dodd (1988-90, Dny a noci Molly Doddové) a v dalších seriálech účinkoval jako host (mj. Miami Vice - ČTV, The Equalizer).

Před film. kamerou se zatím nedočkal hlavní role, ale některé jeho vedlejší postavy zasahují výrazně do dějového kontextu a dramatické struktury daných filmů: slepý specialista na zvukovou techniku Irwin Emery přezdívaný Svišť v kriminálním snímku Slídilové (Ph. A. Robinson); majitel profesionálního ženského baseballového týmu Ira Lowenstein v retrokomedii Velké vítězství (r. P. Marshallová);

Dále jako architekt Tom Hartman, který se stane při sjezdu řeky spolu s manželkou (Meryl Streepová) a synkem (Joseph Mazzello) rukojmím dvou zločinců (Kevin Bacon a John C. Reilly), v dobrodružném thrilleru Divoká řeka (r. C. Hanson); pasák exkluzivních prostitutek Pierce Patchett v policejním dramatu podle románu Jamese Ellroye L.A. - Přísně tajné (r. C. Hanson); židovský právník s temnou minulostí Kaminski, s jehož pomocí se snaží mladý newyorský Žid (Dani Levy) objasnit příčiny smrti své matky (Lynn Cohenová), v melodramatickém thrilleru Žirafa (r. D. Levy).

V květnu 2000 se představil na jevišti filadelfského Wilma Theater v úloze židovského advokáta Dannyho Dunkelmana, obhajujícího mladého neonacistu (Jason Field), v dramatu Davida Gowa Cherry Docs (r. Jiří Žižka).

Mohli by vás také zajímat…