zavřít
Upravit životopis

Životopis

V sobotu 29.8.2015 došlo k tragické události, jelikož nás navždy opustil zpěvák David Weingärtner, kterého si můžeme pamatovat hned ze dvou talentových soutěží, Robina Hooda – Cesty ke slávě a z první řady Hlasu ČeskoSlovenska. Jeho tělo bylo nalezeno v chomutovské říčce Chomutovka a okolnosti smrti zůstávají dosud nevyjasněny. David se narodil 25. ledna 1985 v Chomutově. Pocházel z umělecké rodiny, jeho dědeček byl operní zpěvák a jeho pratetou byla známá česká herečka Stella Májová, kterou si diváci asi nejvíce spojí s postavou princezny Zpěvanky z pohádky Byl jednou jeden král. Zpěvu se začal věnovat v patnácti letech, když se učil hrát na kytaru a broukal si u toho.

V roce 2004 založil skupinu X-Left To Die, která se žánrově pohybuje na pomezí rocku a metalu. Tato formace, která prošla několika personálními změnami, vyhrála několik hudebních soutěží a vůbec největší pocty se kapele dostalo, když v roce 2009 mohla být předskokanem Marilyna Mansona, který byl Davidovým velkým idolem.V lednu 2010 se David přihlásil do castingové show Robin Hood – Cesta ke slávě, ve které patřil od začátku k favoritům. Přestože jeho taneční projev měl k dokonalosti daleko, David dokázal ze svého handicapu udělat přednost a jeho pohybové kreace byly natolik zábavné, že jimi zastínil i profesionální tanečníky. Především si ale získal srdce diváků svým krásným zastřeným bas-barytonem a také charismatem a energií, která z něj sršela. Nakonec skončil těsně pod vrcholem na druhém místě za Honzou Křížem.

Tvůrci muzikálu Robin Hood zkoušeli Davida obsadit do role šerifa z Nottinghamu, ve které se měl alternovat například s Kamilem Střihavkou, nakonec z toho však bohužel sešlo.Roku 2012 se David přihlásil již do druhé talentové soutěže, konkrétně do prvního ročníku Hlasu ČeskoSlovenska. Tam se dostal do týmu Michala Davida, v jehož rámci se dostal až do finálové Top 6. Ve druhém finálovém večeru absolutně zazářil s Mansonovým coverem depešácké hymny Personal Jesus, díky čemuž postoupil do dalšího kola přes hlasy diváků. Hned ve čtvrtém finále (jistě si pamatujete, že týmy Michala Davida a Dary Rolins vystupovaly v sudých týdnech) však dostal od svého kouče megaprovařenou Feel od Robbieho Williamse, na které je těžké předvést cokoliv nového, pročež David nepostoupil přes diváky a Michal David jej ze svého týmu vyřadil.

V posledním roce svého života se David vedle své kapely X-Left To Die věnoval loutkovému divadlu, což mi prozradil vloni na podzim, když jsme se potkali v metru.

Troufám si říct, že s Davidem odešel jeden z vůbec nejtalentovanějších mužských zpěváků, kteří se kdy v našich talentových soutěžích objevili, a zároveň jedna z nejvýraznějších osobností. Kombinaci krásného a originálního hlasu, velkého množství energie, přirozeného showmanství a neskutečného charismatu by mu mohli mnozí zpěváci závidět. Ztráta takto talentovaného zpěváka a skvělého člověka je o to větší tragédií, když si uvědomíme, že odešel v pouhých třiceti letech.