zavřít
Upravit životopis

Životopis

Dayron Robles je Kubánský překážkář, který se narodil v městě Guantanám. Věnuje se běhu na 110m překážek a v této disciplíně je aktuálním rekordmanem. Poté, co Dayron Robles na Tretře proťal cílovou pásku, zasvítilo na časomíře velkými písmeny 12.88, tedy vyrovnaný světový rekord Liu Xianga z roku 2006.

Jednadvacetiletý Kubánec v běhu povyskočil a s radostným výkřikem pokračoval k rozbouřeným tribunám. Opřel se o zábrany a spolu s nadšenými diváky slavil. Nevydržel to však dlouho a zatímco cílová kamera ještě přepočítávala výsledek, křepčil na protilehlé rovince. A když moderátor ohlásil korekci o setinu a rodák z Guantanáma se v čele světových statistik osamostatnil, pohnula s ním nová vlna euforie. O několik metrů dál se svalil na dráhu a vychutnával si pocit novopečeného rekordmana.

Na zápis do světových statistik prý poprvé pomyslel, když se mu v hale podařilo zaběhnout čas 7.33 sekundy. O několik hodin později vstával Liu Xiang v Číně a z médií na něj vyskočila zpráva, že již nadále není světovým rekordmanem. „Neřeším to. Pro mě je hlavní olympiáda,“ řekl prý. Robles nad tou reakcí jen pokyvuje hlavou. Xiang je pro něj stále nejlepší překážkář na světě. „Je to olympijský vítěz a mistr světa,“ připomněl.

Do Pekingu se tito dva velikáni jistojistě nestřetnou, Liu Xiang totiž nehodlá před olympiádou absolvovat žádný závod. „Je to škoda, ale respektuji to. Je na něj v Číně vyvíjen velký tlak, aby byl doma olympijským vítězem,“ komentuje to Robles, jemuž poslední velká měření sil v Ósace ani ve Valencii nevyšla. „Je to za mnou. Poučil jsem se z toho a koukám se do budoucnosti,“ říká. To mají ostatně společné s další hvězdou mítinku Usainem Boltem, se kterým se znají z regionálních šampionátů. „Ale ještě jsme spolu nikam nevyrazili. Někdy za ním přijedu na Jamajku a spolu si někam vyrazíme zatancovat,“ slibuje v nadsázce.

Už nyní si ale užívá skvělých pocitů. A není sám. „Určitě u nás v Guantanámu všichni tančili v ulicích,“ je přesvědčen. A když se dozvěděl, že v jeho běhu vyrovnal Petr Svoboda český rekord, pronesl: „Vyřiďte mu, prosím, moje gratulace.“

Po zaběhnutí světového rekordu vyhrává Dayron jeden závod za druhým se stále skvělými časy. K světovému rekordu se přiblížil už na jedinou setinu sekundy, když zaběhl časem 12.88s na závodě Golden Leauge v Paříži.

Osaka 2007
Časem 13.15 s. skončil ve finálovém běhu na MS 2007 čtvrtý. K bronzové medaili mu chýbělo 13 setin sekundy.

OH Peking 2008 ¶
Na olypisjých hrách vyhrál suveréně a odvezl si svojí první olympijskou medaili.

Osobní rekordy
- 50 m. př. 6,39 s. (2006)
- 60 m. př. 7,33 s. (2008)
- 110 m. př. 12,87 s. (ČR Zlatá Tretra Ostrava 2008)