zavřít
Upravit životopis

Životopis

Martin se narodil jako Dino Paul Crocetti v Steubenville v Ohiu. Jeho rodiče byli Gaetano Crocetti, který byl povoláním holič, a Angela Barra, což byla ItaloAmeričanka. Dean sám mluvil jedině italsky do pěti let. Střední školu opustil proto, že byl podle jeho vlastních slov chytřejší než učitel. Po té se živil různě, pašoval alkohol, byl krupiérem, psal vtipy, nebo dokonce boxoval ve welterové váze. V 15 ti letech byl boxer, kterému se říkalo "Kid Crocett."

Z tohoto sportu si Dean odnesl zlomený nos, neustále roseknutý ret, hodněkrát zlomené články prstů (to když nebyly povoleny boxérské rukavice). Mladý Martin sice nějaký ten zápas vyhrál, ale výdělek to byl až příliš malý. A tak jeho spolubydlící Sonny King (také zpěvák) spolu s ním pořádal boxerské utkání, ve kterém bojovali, dokud jeden z nich nebyl knockautovaný, a lidé si za tuhle podívanou platili.

Nakonec se Dean Martin boxu vzdal. Pracoval jako krupiér v ilegálním kasinu, které se nacházelo za obchodem s tabákem, kde také začínal jako skladník. Ve stejné době už začíná zpívat s místní kapelou. Sám si nechává říkat "Dino Martini" (po zámem operním pěvci Nino Martinim). Pak dostal jeho první zlomovou práci pro orchestr Ernieho McKaye. Jeho hudební vnímání hodně ovlivňoval Bing Crosby, Harry Mills a mnoho dalších. Na začátku 40. let začíná zpívat s orchestrem Sammyho Watkinse, samotný lídr bendu ho pak přesvědčil, aby si jméno změnil na Dean Martin.

V zaří 1941 se Martin oženil s Elizabeth Anne McDonaldovou a během jejich manželství (skončilo rozvodem v roce 1949) splodili 4 děti. Martin během 40. let spolupracoval s různými bendy. Pomalu vylepšoval svůj pěvecký styl a úroveň. V roce 1943 se seznamuje s úspěšným Frankem Sinatrou. Aby rychle zbohatnul a zaplatil dluhy, opakovaně prodává své akcie, některé ale řeší sílou svého šarmu a přátelskostí. Po té byl odveden do U.S.Army během druhé světové války a rok (1944-1945) v Akronu v Ohiu. Jenže byl brzy uznán nezpůsobilým služby (zřejmě následkem dvou kýl, kvůli kterým musel na operaci) a byl vyloučen z armády.

V roce 1946 je Martin už relativně dobrý muzikant, je něco víc než jen zpěvák z nočního klubu, podobně jako Bing Crosby. Mohl zahájit tažení přes kluby a hrát tam, ale on se nechal inspirovat mužem s obrovskou popularitou, Frankem Sinatrou.

Mohli by vás také zajímat…