zavřít
upravit profil

herečka, zpěvačka, tanečnice, scénáristka

narozen: 1. 4. 1932 El Paso, Texas, USA  † 28. 12. 2016 Cedars-Sinai Medical Center, Los Angeles, Kalifornie, USA

Upravit životopis

Životopis

Rodina se přestěhovala, když jí bylo sedm let. Začínala v baletních kurzech a školním orchestru. Vyhrála v roce 1948 soutěž krásy Miss Burbank a okamžitě byla angažována společností Warner Brothers. Herectví se plně věnovala po střední škole na poč. 50. let, kdy se stala smluvní herečkou MGM. Uplatnila se v muzikálech a ve filmech lehčího žánru.

K jejím nejlepším rolím patří herečka a tanečnice Kathy Seldenová v klasickém muzikálu Zpívání v dešti (r. G. Kelly, S. Donen) a mladistvá delikventka v komedii Tady spala Zuzana (r. F. Tashlin). Za ztvárnění skutečné postavy denverské zbohatlice, která přežila i katastrofu Titaniku, v adaptaci broadwayského muzikálu Nepotopitelná Molly Brownová (r. Ch Walters) byla nominována na Oscara 1964.

Často se objevovala v zábavných TV pořadech (např. The Ed Sullivan Show, The Eddie Fisher Show, The Bob Hope Show). Po několika TV speciálech účinkovala ve vlastní The Debbie Reynolds Show (1969-70). Později vytvořila hlavní úlohu v sitcomu z havajského prostředí Aloha Paradise (1981). Na film. plátně se opět připomněla v 90. letech postavami matek hlavních hrdinů (Nebe a země, Matka, Svatba naruby).

Vedle film. kariéry rozvíjela další umělecké činnosti. Její gramofonové nahrávky písní Aba Daba Honeymoon a Tammy se prodaly v milionovém nákladu. Od pol. 60. let vystupovala s vlastními programy v nočních klubech Las Vegas, Atlantic City, Lake Tahoe, Reno a mnoha dalších amerických městech. Na Broadwayi slavila úspěchy v obnovené premiéře muzikálu Irene (1973) a v muzikálu Žena roku (1983).

V 80. letech vydala dvě videokazety s aerobikem a autobiografii Debbie: My Life (1988, Debbie: Můj život). Znovu se vrátila k práci v TV; jako host vystoupila v seriálech Roseanne - ČTV) a Wings (Křídla - ČTV). Od 1993 je majitelkou prosperujícího klubu v Las Vegas, kde vystupuje a kde také předvádí svoji proslulou sbírku hollywoodských kostýmů a memorabilií. Prvním z jejích tří manželů byl zpěvák a herec Eddie Fisher (1955-59); z tohoto svazku se narodila herečka Carrie Fisherová a TV režisér Todd Fisher.

Mohli by vás také zajímat…