zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází z rodiny právníků; jeho dědeček byl dokonce poradcem anglického krále Jiřího V. Navštěvoval Malvern College ve Worcestershiru a 1939 ukončil studia na Royal Academy of Dramatic Art v Londýně. Za 2. světové války sloužil jako důstojník u Královského letectva a dva roky strávil v německém zajetí. 1946 debutoval na divadle v londýnském West Endu a po boku Laurence Oliviera ve hře Christophera Fryho Pozorovaná Venuše.

V roce 1950 se poprvé představil také na Broadwayi, kde slavil úspěch v Čechovově Rackovi (1964). Před film. kamerou se uplatnil už od konce 40. let, ale výrazněji na sebe upozornil rolí podporučíka Morrella, jednoho z důstojníků posádky lodi, která ve válečném dramatu Kruté moře (r. Ch. Frend) doprovází důležitý konvoj.

V následujících desetiletích se prosadil jako charakterní a komediální herec na TV obrazovce a film. plátně na obou stranách Atlantiku, kde ztvárňoval nejrůznější typy vedlejších postav (často obchodníci, důstojníci, novináři, lékaři, otcové) v širokém žánrovém spektru.

Za tři zcela odlišné role se stal trojnásobným laureátem ceny BAFTA (1983, 1984, 1985): sympatický anglický komorník Coleman, jehož dva staří zaměstnavatelé-zámožní obchodníci (Don Ameche a Ralph Bellamy) uzavřou sebezničující sázku, v komedii Záměna (r. J. Landis); dr. Charles Swaby, příslušník honorace z yorkshirské vesničky, v satirické černé komedii Soukromá slavnost (r. M. Mowbeay); politický reportér Vernon Bayliss v novinářském thrilleru Obrana říše (r. D. Drury).

Nominaci na Oscara 1986 mu vynesl jeho portrét svobodomyslného obchodníka George Emersona, otce zamilovaného snílka (Julian Sands), v adaptaci románu E. M. Forstera Pokoj s vyhlídkou (r. J. Ivory). Velké herecké příležitosti dostal od trojice významných amerických režisérů stejné generace: v Singapuru působící prostopášný britský účetní William Leigh v kriminálním snímku podle románu Paula Therouxe Svatý Jack (r. P. Bogdanovich).

Další role byla Marcus Brody, roztržitý přítel a kolega mladého archeologa (Harrison Ford), v dobrodružných fantaziích Dobyvatelé ztracené archy a Indiana Jones a poslední křížová výprava (obě r. S. Spielberg); ovdovělý učitel francouzštiny Howard, pociťující silnou náklonnost k mladé fotografce (Mia Farrowová), v komorním psychologickém dramatu Září (r. W. Allen).

První jeho manželkou byla herečka Virginia McKennaová (1954-57) a z manželství se Susan Robinsonovou (1962-92) pocházejí dvě děti. 1987 byl jmenován komanderem Řádu britského impéria.

Mohli by vás také zajímat…