zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem irských přistěhovalců. Studoval divadlo na Emerson College v Bostonu, kde později učil a spoluzakládal soubor Emerson Comedy Workshop. Během jednoročního pracovního pobytu v Londýně napsal divadelní show No Cure for Cancer (Žádný lék proti rakovině), s níž se nejprve představil na Edinburghském mezinárodním festivalu umění 1990, pak na jevišti divadla West End Theater a 1991 na mimobroadwayských scénách.

Prosadil se TV spoty na stanici MTV. Jeho film. kariéra trpí sporným výběrem rolí; hrál např. vůdce rebelů Edgara Friendlyho v akční sci-fi Demolition Man (r. M. Brambilla), lupiče Guse v nezdařené komedii Nezvaný host (r. T. Demme), odborníka na public relations Krále P.R. v satirické komedii Vrtěti psem (r. B. Levinson) nebo detektiva Michaela McCanna v romantické kriminální komedii Aféra Thomase Crowna (r. J. McTiernan).

Hlavní role vytvořil v průměrných komediích, např. poručík David Poole ve válečné komedii z vietnamské fronty Operace Slon (r. S. Wincer) nebo drobný zloděj Frank O'Brien v milostné komedii Uloupená srdce (r. B. Bennett)). Je režisérem krátkého filmu Thy Neighbor's Wife (TV-1995, Manželka tvého souseda), v němž také hrál. Režíroval také epizodu Lust (Chtíč) z filmu Oblíbené smrtelné hříchy. Založil vlastní produkční společnost Apostle Pictures.

Denis Leary

62 let, herec, scénárista, producent

Mohli by vás také zajímat…