zavřít
Upravit životopis

Životopis

Navštěvoval herecké kurzy Simona (1978-80), kde byl jeho profesorem Laurence Constant, a poté působil na divadelních scénách Salamandre a Théâtre de la Ville v Paříži.

Před film. kamerou se uplatňuje od poč. 80. let, kdy na sebe upozornil (nominace na Césara 1982) vedlejší úlohou mladého málomluvného sedláka Antoina v tragickém příběhu ze 16. století Návrat Martina Guerra (r. D. Vigne).

Další výrazné postavy vytvořil v postmodernistických filmech Jean-Jacquese Beineixe (např. nájemný zabiják Le Curé v kriminálním thrilleru podle stejnojmenného Delacourtova románu Diva a věčně opilý bratr zavražděné sestry Franck v psychologickém kriminálním dramatu podle románu Davida Goodise Měsíc v kanálu) a režisérské dvojice Jean-Pierra Jeuneta a Marca Caro (domovník starého činžovního domu na periferii a bývalý klaun Louison v poetické černé komedii Delikatesy, potápěč v expresionistické pohádce Městečko ztracených dětí a mechanik kosmické obchodní lodi Vriess ve sci-fi hororu Vetřelec: Vzkříšení).

Významné místo v galerii jeho ošuntělých antihrdinů malého vzrůstu a s poněkud deformovanými rysy tváře zaujímá postava polského horníka Wojtka, který v Paříži potká svého někdejšího kolegu z dolů (Rutger Hauer), v podobenství podle románu Josepha Rotha Legenda o svatém pijanovi (r. E. Olmi).

Mohli by vás také zajímat…