zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem Indiánky a bílého farmáře. Jednu dobu doprovázel po středozápadě svého dědečka, který byl pastorem. Ve dvanácti letech strávil několik týdnů ve vězení pro mladistvé za krádež auta a nabourání telefonního sloupu. Už na střední škole Wichita South High School projevil poprvé veřejně pěvecký a herecký talent, když účinkoval v muzikálu West Side Story.

Po ukončení studií na University of Kansas se připojil k sanfranciskému divadelnímu souboru American Conservatory Theatre. Na konci 60. let, kdy zahájil profesionální hereckou dráhu na divadle a ve filmu, propadl pod vlivem opojného hnutí hippies bohémskému životu, v němž vedle alkoholu a drog střídal velmi často také dívky.

V roce 1972 během natáčení dramatu na motivy knihy Roberta H. Rimmera Harradský experiment (r. T. Post), v němž vytvořil jednu z hlavních rolí studenta Stanleyho, poznal čtrnáctiletou dceru své herecké partnerky Tippi Hedrenové. Byla to začínající herečka Melanie Griffithová, se kterou pak absolvoval dvě bouřlivá manželství (1976-77, 1989-94) a stal se otcem dcery Dakoty (nar. 1989). Společně si později zahráli ve filmech Prázdniny v ráji a Včera narození.

Přestože měl na svém kontě několik filmů, v nichž představoval prototyp urostlého plavovlasého mladíka, největší uplatnění nalezl od pol. 70. v TV, kde vedle filmů účinkoval v seriálech, díky nimž se mu podařilo odstartovat kariéru hvězdy. Nejprve vstoupil do širšího povědomí jako boxující vojín Prewitt v seriálové dramatizaci známého románu Jamese Jonese From Here to Eternity (1980, Odtud až na věčnost).

Mimořádnou popularitu však získal teprve úlohou chladného, odvážného, lehce cynického, nicméně okouzlujícího detektiva Jamese "Sonnyho" Crocketta, který se svým kolegou černé pleti (Philip Michael Thomas) udržuje dobré jméno kalifornské policie v boji proti narkomafii, v úspěšném detektivním TV seriálu Miami Vice - ČTV (1984-89). Obdobnou postavu lehce neortodoxního a ležérního, leč přesto nekompromisního policajta, vytvořil v dalším kriminálním seriálu Nash Bridges (1996, Detektiv Nash Bridges - ČTV; + prod.).

Podobně jako jiné mužské seriálové hvězdy 80. let (např. Bruce Willis, Tom Selleck a Ted Danson), prosadil se i D. J. v následujícím desetiletí na film. plátně jako představitel atraktivních drsných chlapíků: neznámý příchozí do texaského městečka Harry Madox, jehož se snaží zneužít ke svým nekalým cílům přitažlivá manželka majitele autobazaru (Virginia Madsenová), v erotickém thrilleru podle románu Charlese Williamse Žhavé místo (r. D. Hopper); profesionální svůdce žen a psychopatický vrah David Greenhill, kterého je po soudním procesu nucena zneškodnit jeho vlastní obhájkyně (Rebecca De Mornayová), v psychologickém soudním dramatu Ďáblův advokát (r. S. Lumet); sympatický novinář Paul Verrall, pod jehož pedagogickým vedením změní svou osobnost i svůj život milenka zlotřilého milionáře (Melanie Griffithová), v přepisu divadelní komedie Garsona Kanina Včera narození (r. L. Mandoki).

Kromě herectví se snaží už od mládí rozvíjet své pěvecké ambice v oblasti populární hudby; jeho první sólové album Heart Beat (1986), oceněné platinovou deskou, obsahovalo deset písní z Miami Vice a za prodej druhého alba Let It Roll (1988) získal zlatou desku. Pozornost tisku však dodnes přitahuje zejm. jeho soukromý život, který je stále bohatý na různé skandály (několikrát léčená závislost na alkoholu a drogách, milostné aféry). Z jeho dlouholetého vztahu s herečkou Patti D'Arbanvilleovou pochází syn Jesse (nar. 1982). 1999 se oženil s učitelkou z mateřské školy Kelley Phlegerovou.

Autor: Miloš Fikejz

Mohli by vás také zajímat…