zavřít
Upravit životopis

Životopis

Donald je jedním z předních světových herců, který svůj talent uplatnil již ve více než 100 různých filmech. Do jeho filmografie patří politická satira Roberta Altmana M.A.S.H., intimní drama Roberta Redforda Obyčejní lidé, tajemný thriller Alana Pakuly Klute i excentricky romantický film Federica Felliniho Casanova. Sutherland začal svou kariéru jako rádiový DJ a získal si zaslouženou pozornost jako představitel role Scrooga v rozhlasové adaptaci povídky Charlese Dickense A Christmas Carol.

Jeho výkon v divadelním představení The Tempest přilákal pozornost novinového kritika Herbert Whitakera, který Sutherlandovi důrazně doporučil, aby místo stávajícího studia zvážil hereckou kariéru. Sutherland se proto přestěhoval do Londýna a začal zde studovat Královskou akademii dramatických umění. V Londýně debutoval jako herec v divadelní hře August for the People a po několik let se objevoval střídavě na pódiu a v televizních filmech. V roce 1964 jej producent Paul Maslansky obsadil do dvojrole ve filmu The Castle of the Living Dead, po kterém následovalo několik dalších hororových filmů včetně Die! Die! My Darling. Jeho 14. snímek M.A.S.H. mu přinesl mezinárodní úspěch.

Poté následovala spolupráce s režiséry jako Bernardo Bertolucci (1900), Nicolas Roeg (Teď se nedívej), John Schlesinger (Den kobylek), Paul Mazursky (Alex in Wonderland), Robert Aldrich (Tucet špinavců), John Sturges (Orel přistál), Herbert Ross (Návrat Maxe Dugana), Louis Malle (Koumáci), Philip Borsos (Bethune), Ron Howard (Oheň) nebo Oliver Stone (JFK). Během 18 měsíců, které předcházely natáčení filmu Obyčejní lidé, si zahrál ve snímcích A Man, a Woman, and a Bank, Invaze zlodějů těl, Velká vlaková loupež, Vražda na úrovni, Medvědí ostrov a Nothing Personal. Poté si zahrál v thrilleru Eye of the Needle a sci-fi dramatu Richarda Pearce Překročit práh, za které v roce 1983 získal cenu Genie pro nejlepšího herce.

Mezi jeho další filmy z 80. let patří The Wolf at the Door, Apprentice to Murder a Bílé období sucha, v devadesátých letech si pak zahrál ve filmech jako Eminent Domain, Buffy, zabíječka upírů, Benefit of the Doubt, Šest stupňů odloučení, Mladší a mladší, Skandální odhalení, Smrtící epidemie, Čas zabíjet, Temné spiknutí, Hon na Šakala a Za hranicemi možností, přičemž za herecký výkon v posledním ze jmenovaných filmů byl nominován na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli.

V poslední době si zahrál ve filmech Vesmírní kovbojové, Umění boje a Big Shot’s Funeral. Mezi jeho televizní snímky patří Behind the Mask, Ponorka Hunley, Vzpora a Path to War. Nedávno si zahrál v divadelní hře Ten Unknowns a za svůj herecký výkon byl nominován na cenu Outer Critics Circle Award.

Mohli by vás také zajímat…