Slavný skotský písničkář (voc, g, harm), vlast. jm. Donovan Philip Leitch. Narozen v Glasgowě v r. 1946. Ovlivněn Woody Guthriem, B. Dylanem a skotskými lidovými baladami. Textovými náměty se dotýká života člověka a humanity v nejširším smyslu...

Životopis

Slavný skotský písničkář (voc, g, harm), vlast. jm. Donovan Philip Leitch. Narozen v Glasgowě v r. 1946. Ovlivněn Woody Guthriem, B. Dylanem a skotskými lidovými baladami. Textovými náměty se dotýká života člověka a humanity v nejširším smyslu slova.

V roce 1964 začíná vystupovat po klubech s hráčem na kazoo, Gypsy Davem. Velký význam mělo jeho vystoupení v televizní show Ready Steady Go v r. 1965. Znamenalo i počátek častého srovnávání s Dylanem. V témže roce úspěšně debutuje singlem Catch The Wind a stejně tak se daří i prvnímu albu a singlu Colours. V r. 1966 navazuje dalšími hity - Sunshine Superman (první v americké hitparádě) a Mellow Yellow. Daří se i albu Sunshine Superman (1966). V r. 1968 se stává žákem Maharishe Maheshe Yogiho. V písních se často vyslovuje proti válce a filosoficky je blízko hnutí hippies. Píše též písničky pro děti.

Na prahu 70. let sestavuje (cca na 1 rok) skupinu Open Road. Následuje ale postupný pokles komerční úspěšnosti a v r. 1974 se stěhuje do Kalifornie. Zároveň se více věnuje komponování filmové a divadelní hudby (už v r. 1972 sám realizoval film Old Fashioned Picture Book).

V 80. letech koncertuje pouze v menších sálech a čas od času se připomene novými nahrávkami. Publikoval též básnickou sbírku Dry Songs And Scribbles.