zavřít
Upravit životopis

Životopis

Douglas Adams se narodil v březnu 1952 v Cambridge a v roce 1974 získal na St. John‘s College bakalářský (a později i magisterský) titul v oboru anglická literatura. Douglas je autorem všech inkarnací populárního Stopařova průvodce po Galaxii, který byl poprvé uveden v podobě rozhlasového seriálu na stanici BBC Radio 4. Od jeho premiéry v březnu 1978 se dočkal mnoha různých adaptací v podobě několika knižních bestsellerů, televizního seriálu, počítačové hry a několika divadelních her.

Kniha ihned zamířila na čelní pozici v žebříčku nejprodávanějších titulů v Británii a v roce 1984 Adamse učinila nejmladším spisovatelem, který získal cenu Golden Pan. Později získal další dvě a téměř se stal vítězem prvního ročníku soutěže o nejlepšího britského mladého spisovatele. Na úspěch první knihy navázal pokračováními Restaurant na konci vesmíru (1980), Život, vesmír a vůbec (1982), Sbohem a dík za všecky ryby (1984) a Převážně neškodná (1992). První dvě knihy se dočkaly šestidílného televizního zpracování, které bylo uvedeno na obrazovky v roce 1982 a oslavilo velký úspěch.

Mezi Douglasovy další knihy patří Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho (1987) a Dlouhý, temný čas svačiny duše (1988). V roce 1984 se Douglas spojil s Johnem Lloydem a napsal s ním knihy The Meaning of Liff a The Deeper Meaning of Liff (1990). Jedna z jeho nejoblíbenějších vlastních knih vznikla v roce 1990, kdy spolu se zoologem Markem Carwardinem napsal příběh Last Chance to See o hledání vzácných a ohrožených zvířat.

Ve Velké Británii, Americe a Austrálii se jeho knih prodalo přes 15 milionů výtisků a v dalších mnoha zemích včetně Německa a Švédska se staly taktéž bestsellery. Douglas založil společnost h2g2 (dříve The Digital Village), která se zabývá multimediálními a internetovými projekty. V roce 1998 vyprodukovala hru Starship Titanic, která získala cenu Codie Award a byla nominována na cenu BAFTA. Douglas zemřel nečekaně na srdeční záchvat v květnu 2001. Smrt ho zastihla v době, kdy pracoval na scénáři k celovečerní adaptaci Stopařova průvodce po Galaxii, jež spatřila světlo světa v roce 2005 a režiroval ji Garth Jennings.

Mohli by vás také zajímat…