zavřít
upravit profil

sériový vrah

narozen: 27. 8. 1906 La Crosse, Wisconsin, USA  † 26. 7. 1984 Madison, Wisconsin, USA

Upravit životopis

Životopis

Ed Gein byl americký sériový vrah, kanibal a nekrofil. Ačkoliv mu byly dokázány pouze dvě vraždy, byl prvním mediálně známým a proslulým vrahem. Ed Gein inspiroval spisovatele i filmaře. Stal se synonymem pro tzv. „vraha od vedle“.

Mládí
Ed Gein se narodil na farmě u Plainfieldu ve Wisconsinu. Vyrůstal s matkou, otcem a bratrem Henrym. Otec byl alkoholik a zemřel v roce 1940. Matka byla panovačná náboženská fanatička, která své syny přinutila zříct se žen. Bratr Henry zemřel v roce 1944 při požáru. Později se objevilo podezření, že ho zabil samotný Ed, aby se nemusel dělit o matku. Ta byla již těžce nemocná a zanedlouho zemřela.

Nekrofilie
Ed se přestal starat o farmu a raději četl. O nacistických koncentračních táborech, o sodomii, o bolesti. A hlavně o anatomii. Fascinovala ho ženská kostra a fantazíroval o sexu. Jednoho dne si přečetl o nedávném pohřbu staré dámy. Se svým přítelem Gusem (mentálně zaostalým tulákem, který později skončil v útulku) vykopal mrtvolu staré paní.

Následujících 10 let Ed vykrádal hroby. Bral si jak celá těla, tak jen kusy, které ho zajímaly. Různě experimentoval a na některých mrtvolách se dopustil i nekrofilie. Zbytky si pokaždé uvařil a konzumoval je. Nakonec došel tak daleko, že vykopal i vlastní matku.

Postupně začal objevovat svou rostoucí touhu stát se ženou. Pomýšlel na operaci, kdy by si nechal změnit pohlaví. Něco takového však úroveň tehdejší medicíny nedovolovala. Ušil si tedy ženský oblek z lidské kůže. Své zvrhlé choutky už přestával kontrolovat. Když se Gus dostal do útulku, rozhodl se Ed, že si opatří čerstvé tělo.

Vraždy
První Edovou obětí byla Mary Hogan. Byla to 51letá rozvedená žena, která vlastnila motorest nedaleko farmy. 8. prosince 1954 přišel do jejího podniku Ed Gein. Vytáhl revolver a zblízka jí prostřelil hlavu. Tělo naložil do své dodávky a odvezl na svou farmu.

Možná Ed zabil i někoho dalšího, každopádně dokázat mu lze až druhou vraždu, kterou spáchal 16. listopadu 1957.

Bernice Worden vedla železářství na Plainfieldské hlavní třídě. Gein ji opět zblízka zastřelil a odvezl dodávkou, patřící oběti. Syn Bernice Wordenové, který se vrátil z lovu, nahlásil zmizení své matky. Policie přišla na Eda vyloženě náhodou. V železářství našla stvrzenku na nemrznoucí směs do zámku. Zástupce šerifa si vzpomněl, že mu místní podivín Ed Gein řekl, že bude kupovat nemrznoucí směs. Gein se dále ptal mladého Wordena, zda půjde na lov. Šerif vyrazili na Geinovu farmu 7 mil od Plainfieldu, aby se ho zeptal na tyto zvláštní náhody.

Geinova farma
Dům působil neudržovaným dojmem. Gein si prý zapomněl klíče a nemůže se dostat do domu. Šerif a jeho pomocníci vykopli dveře. Byla studená noc a na farmě nebyla elektřina, šerifovi lidé museli sehnat nějaké světlo. V domě objevili nahou mrtvolu ženy pověšenou za nohy na trámy, nohy rozražené do stran a s řeznou ranou sahající od pohlaví až k jícnu. Na těle chyběla hlava a pohlavní orgány. Tělo Berniky Worden bylo vyvrženo. V pokojích panoval strašný nepořádek. Rozházené knihy, časopisy a všemožné smetí. V domě bylo nedýchatelně. Další objevy byly rovněž hrůzné – dvě holení kosti, čtyři lidské nosy, miska vyrobená z poloviny lidské lebky, devět „masek smrti“ vyrobených z lidské kůže, deset ženských hlav, peněženka vyrobená z lidské kůže, obal na nůž vyrobený z lidské kůže, několik holínek z lidské kůže, visící lidské hlavy, stínidlo na lampu z lidské kůže, košile vyrobené z lidské kůže, dvě lebky na sloupcích Geinovy postele, pár lidských rtů visících na niti, Edův úplný ženský oblek zhotovený z lidské kůže, srdce Bernice Worden na pánvi na kamnech a lednička plná lidských orgánů. Vše bylo zhotoveno nejméně z 15 ženských těl.

Ed Gein byl shledán duševně nepříčetným. Vše vysvětloval svou nenávistí ke starším ženám, které byly podobné jeho matce. Přiznal se pouze k drancování hrobů. Vraždy, nekrofilii a sodomii odmítal. V roce 1957 byl umístěn ve Waupan State Hospital pro doživotně odsouzené zločince. Gein zemřel na rakovinu 26. července 1984, ve věku 78 let. Je pohřben v Plainfieldu. Geinova farma se stala turistickou atrakcí. O pár let později vyhořela. Nedávno ji však znovu obnovili.

Další oběti
V roce 1947 zmizela nedaleko Plainfieldu osmiletá holčička. O šest let později se ztratila patnáctiletá dívka. Není jasné, zda je Gein zabil.

Přesto byly v Geinově obydlí nalezeny části těl, které nepatřily ani vykopaným tělům, ani dvěma starým ženám, které zastřelil.

Gein v populární kultuře
- Prvním, kdo si Geinova případu všiml byl spisovatel Robert Bloch. V jeho románu Psycho vystupuje obtloustlý majitel motelu Norman Bates, který se převléká za svou matku a trpí schizofrenií.
- Námět románu Psycho zpracoval v roce 1960 režisér Alfred Hitchcock. Jeho film Psycho se stal klasikou.
- Režisér Tobe Hooper natočil v roce 1974 kultovní horor Texas Chain Saw Massacre, The. Vypráví o skupince mladistvých, kteří se dostanou na opuštěnou farmu plnou znetvořených kanibalů. V roce 2002 vznikl stejnojmenný remake.
- Spisovatel Thomas Harris se Geinovým ženským převlekem inspiroval při psaní postavy Buffalo Billa. Kniha Mlčení jehňátek se stala bestsellerem. Stejnojmenný film získal v roce 1992 5 Oscarů
- Kalepa Slayer se nechala inspirovat Edem Geinem pro napsaní skladby Dead skin mask.

Ed Gein

77 let, sériový vrah