zavřít
Upravit životopis

Životopis

Americký zpěvák, kytarista a herec, narozený v Oklahomě v r. 1938, od svých 10 let žijící v L.A., vl. jménem Eduard Cochrane. V r. 1954 začíná se svým jmenovcem (nikoliv příbuzným) ve dvojici Cochran Brothers. Pod vlivem Elvise Presleyho ale opouští oblast C&W a přes rockabilly se dostává k rock´n´rollu. Stává se sólistou, přičemž si sestavuje doprovodnou sk. Kelly Four. Od r. 1956 spolupracuje se skladatelem Jerrym Capehartem.

V letech 1957 - 59 má postupně 3 velké hity: Sittin´ In The Balcony, Summertime Blues a C´mon Everybody. Vrcholu angl. hit. dosáhla v r. 1960 píseň Three Steps To Heaven. Na počátku r. 1960 se mu podařilo výrazně se prosadit i v Anglii. V dubnu ale umírá při autonehodě.

Největšího ocenění, včetně komerčních úspěchů, se mu dostalo až po jeho smrti a Cochran se zařadil mezi největší legendy rockové hudby. Skladba C´mon Everybody se stala opětovně hitem v r. 1988, v souvislosti s reklamou na jeansy Levi´s.

Už v 50. letech vystoupil v několika filmech, m.j. The Girl Can´t Help It (1956). Cochran ovládal i řadu dalších nástrojů (bg, p, sax, dr). Někdy nahrával všechny instrumenty sám. Svým osobitým stylem ovlivnil řadu kytaristů.

Mohli by vás také zajímat…