zavřít
Upravit životopis

Životopis

Eduard Dubský, vlastním jménem Eduard Neckář byl český herec, strýc muzikanta a herce Václava Neckáře a jeho bratra Jana Neckáře.

Po středoškolských studích na gymnáziu nastoupil v roce 1931 k divadelní společnosti Marie Zieglerové, zde pak hrál dva roky. Jedinou sezónu pak prožil v někdejším Tylově divadle v pražských Nuslích. Poté následovala prezenční vojenská služba, po ní pak v letech 1935 – 1938 činnost u divadelní společnosti J. Bittla. V letech 1938 – 1940 hrál ve Východočeském divadle v Pardubicích. Od roku 1941 až do konce druhé světové války v roce 1945 byl členem ostravské činohry, odkud po pak již natrvalo přešel do Prahy. Zde nejprve v letech 1945 – 1947 působil ve smíchovském v Realistickém divadle, posléze v letech 1948 – 1950 v Divadle státního filmu. Zbytek své kariéry, bezmála 35 let, hrál v Městských divadlech pražských, kdy byl v angažmá od roku 1950 až do roku 1984. Zde velmi často vystupoval zejména v situačních či konverzačních komediích.

Ještě za války, kdy působil v Ostravě začal také natáčet filmy, zprvu se jednalo pouze o krátké filmy, které točil režisér Bořivoj Zeman ve Zlíně v Baťových ateliérech. Po válce se situace změnila, Bořivoj Zeman začal natáčet také celovečerní hrané filmy, což způsobilo, že v té době obdržel dvě větší filmové role v Zemanových snímcích Mrtvý mezi živými z roku 1946 a Nevíte o bytě? z roku 1947. Odstartovala tak jeho poměrně dlouhá filmová i televizní kariéra, během které vytvořil přes 50 dalších rolí, povětšinou se ale jadnalo o menší nebo i epizodní role.

Kromě divadla a filmu šlo také o rozhlasového herce.

Zajímavost
Společně se svým synovcem Václavem Neckářem si v roce 1979 zahrál drobnou roli ve snímku Pan Vok odchází.

Příbuzenstvo
Jeho syn Rupert Dubský emigroval do Švýcarska, kde působil jako herec, režisér a libretista, jeho bratr Václav Neckář starší také působil u divadla, Václavovi synové resp. oba jeho synovci Václav a Jan Neckářovi se stali známými hudebníky.

Mohli by vás také zajímat…