zavřít
Upravit životopis

Životopis

Elena Gheorghe je rumunská zpěvačka arumunského původu. Je známá díky působení v popové skupině Mandinga a reprezentaci Rumunska na Eurovision Song Contest 2009 v Moskvě, kde s písní "The Balkan Girls" obsadila 19. místo.
Během své sólové kariéry bodovala v evropských hitparádách se svými singly, především píseň "Disco Romancing" se dočkala úspěchu v hudebních žebříčcích zemí střední Evropy včetně České republiky a Slovenska.

Počátky
Elena Gheorghe se narodila ve vesnici Clinceni blízko Bukurešti do rodiny kněze a folkové umělkyně. Je potomkem ortodoxních rumunských duchovních, zároveň byli jejími předky Arumuni a Makedonci.

Zpívat začala Elena ve třech letech, ve věku jedenácti začala docházet na hodiny zpěvu do Palatul Național al Copiilor. V roce 2000 se dočkala prvního úspěchu, když se svou interpretací písně "One Moment In Time" od Whitney Houston obdržela cenu Medvídek na festivalu v Baia Mare. O rok později se zúčastnila festivalu Mamaia.

Mandinga (2003 - 2006)
Počátkem roku 2003 se Elena stala zpěvačkou latin popové skupiny Mandinga. V červnu s formací vydala první album ...De Corazón a o několik měsíců později se skupina se singlem "My Sun" zúčastnila národního kola do Eurovize 2005. Obsadili až čtvrté místo, ovšem píseň obdržela za úspěšné prodeje zlatou desku.

V lednu 2006 Gheorghe založila vlastní taneční školu Passitos a zanedlouho vystoupila z Mandingy. Začala se věnovat sólové kariéře, s níž jí pomohl nový producent Laurențiu Duță.

Sólová kariéra (2006 - 2008)
V červnu 2006 Elena vydala debutové sólové album ''Vocea Ta. V březnu následujícího roku byla nominována rádiem România Actualitați na nejlepší singl a nejlepšího rumunského umělce (v této kategorii zvítězila). Na udílení rumunských hudebních cen následně získala ocenění za nejlepší singl roku 2007 (píseň "Ochii Tai Caprui").

Eurovision Song Contest 2009
Koncem roku 2008 producent Laurențiu Duță nabídl Eleně účast v národním kole Rumunska do Eurovize 2009. S písní "The Balkan Girls" se zúčastnila druhého semifinálového výběru, odkud postoupila do finále. Zde 31. ledna 2009 obdržela druhé místo od diváků a první místo od poroty, díky čemuž zvítězila.

Od února následně cestovala po Evropě a propagovala svůj singl, který se zatím dostal na první místo rumunské hitparády a probojovala se i do oficiálních žebříčků Spojeného království.

12. května Elena vystoupila v prvním semifinálovém kole Eurovize v Moskvě. Jelikož se dostala mezi deset nejúspěšnějších semifinalistů (obsadila deváté místo s 67 body), postoupila do finále, kde 16. května obdržela 40 bodů a devatenácté místo. Nejvyšší dvanáctibodové umístění získala z Moldavska.

Popularita v Evropě a mateřství (2010 - )
Po vystoupení na Eurovizi Gheorghe postupně vydala několik evropsky úspěšných singlů. Zaujala především píseň "Disco Romancing", která se stala hitem v Rumunsku a Maďarsku a dostala se do hitparád v České republice, Nizozemsku, Polsku, Spojeném království a na Slovensku. Následný singl "Midnight Sun" byl kromě Rumunska velmi úspěšný právě v nizozemské hitparádě.

Osobní život
V létě 2011 Gheorghe oznámila zásnuby se svým producentem. Před Vánoci se stala matkou chlapce Nicolase.