zavřít
Upravit životopis

Životopis

Její otec byl obchodníkem s chemikáliemi a matka byla administrativní ředitelkou nemocnice. Vyrůstala v Bronxu se svými bratry a věnovala se spíš chlapeckým než dívčím zájmům a zábavám. V šestnácti letech, když zhlédla klasický horor Dracula (1931) s Belou Lugosim, se rozhodla, že bude herečkou. Navštěvovala newyorskou High School for the Performing Arts. Po absolvování starověké historie a dramatu na Hunter College pokračovala v hereckém vzdělávání u Lloyda Richardse a Marshy Haufrechtové. Herecké uplatnění nalezla nejprve v newyorském souboru Ensemble Studio Theatre a stala se členkou Actors Studia; objevila se na jevišti mj. v Šumaři na střeše a v Draculovi.

Brzy začala působit v TV a před filmovou kamerou debutovala jako studentka Beth v nostalgické komedii z konce 50. let Bistro (B. Levinson). Upozornila na sebe titulní úlohou akrobatky Claire ve filmmové adaptaci novely Patrice Chaplinové Siesta ( Mary Lambert). Ve druhé pol. 80. let se uplatnila jako představitelka žen s výrazným sex-appealem, např. v úloze okresní návladní Anne Osborneové v kriminálním snímku Policie z New Orleans ( Jim McBride), jako Helen, podezřelá ze série vražd, v jiném kriminálním filmu Moře lásky (Harold Becker), jako bývalá prostitutka Sunny v thrilleru Johnny Handsome ( Walter Hill).

Mezinárodní popularitu a nominaci na Zlatý glóbus 1991 jí přinesla role ďábelsky tajemné Amandy, v jejíž podobě se na svět vrací zavražděný sukničkář, v autorské komedii Proměna ( Blake Edwards). Nejlepší roli zatím vytvořila v postavě osamělé alkoholické matky, zneužívající dceru, v TV dramatu Dřív, než měly ženy křídla (Cena Emmy, nominace na Zlatý glóbus). 1988-99 byl jejím manželem herec Gabriel Byrne, s nímž má syna Jacka Daniela (nar. 1990) a dceru Romey Marion. Po jeho boku hrála ve filmech Siesta, Cesta na západ a "Mrtvý" boss. V červnu 2000 se provdala za Rona Perelmana, spolumajitele známé kosmetické firmy Revlon.

Mohli by vás také zajímat…