zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jeho otec byl zaměstnancem textilního obchodu Garment Center. Díky ctižádostivé matce začal už jako osmiletý s pěveckou, hereckou a taneční výukou; navštěvoval brooklynskou Hebrew School, uměleckou školu Charlese Lowea a 1955 ukončil manhattanskou Professional Children's School. Od dětství zpíval v kostelech a nemocnicích, pózoval jako model a vystupoval ve vaudevillech a zábavných TV pořadech.

Od 1957 se uplatnil jako taneční sborista na Broadwayi, kde účinkoval mj. v muzikálu Davida Merricka Sladká Irma (1960). První hlavní roli vytvořil 1962 po boku Barbry Streisandové v broadwayském muzikálu Harolda Romea Mohu ti to opatřit ve velkém. V pol. 60. let studoval herectví v newyorském Actors Studiu a začal sbírat první zkušenosti ve filmu, kde na sebe upozornil rolí Teda Hendersona, za jejíž ztvárnění v satirické komedii o volné lásce mezi dvěma manželskými páry Bob a Carol a Ted a Alice (r. P. Mazursky) byl nominován na Oscara 1969.

Mezinárodní popularitu mu přinesla úloha cynicky bujarého chirurga Johna McIntyrea zvaného Lamač, který se svými stejně temperamentními kolegy (Donald Sutherland a Tom Skerritt) naruší vojenskou morálku polní nemocnice na korejské frontě, v satirické grotesce podle románu Richarda Hookera MASH (r. R. Altman). Obdobnými rysy nekonvenčních rebelů a dobrodruhů se vyznačují také ostatní jeho hrdinové, které vytvořil v dalších Altmanových filmech: soukromý detektiv Philip Marlowe ve film. adaptaci románu Raymonda Chandlera Loučení s Lennoxem a profesionální hráč pokeru Charlie Walters v komedii Kalifornský holport.

Jako první neskandinávský herec hrál v režii Ingmara Bergmana, v jehož dramatu milostného trojúhelníku Dotek ztělesnil amerického archeologa Davida Kovace, do něhož se zamiluje žena (Bibi Anderssonová), žijící až dosud ve šťastném manželství s váženým lékařem (Max von Sydow). Během 70. let se E. G. objevoval ve filmech nejrůznějších žánrů a úrovní, v nichž často představoval muže, kteří se jen těžko orientují ve zneurotizovaném světě amerického velkoměsta.

Přestože v následujícím desetiletí ho do svých filmů hojně obsazovali zejm. evropští režiséři, žádná jeho kreace však nepřekročila rámec standardního projevu. 1963-71 měl za manželku zpěvačku a herečku Barbru Streisandovou, s níž má syna Jasona (nar. 1966), a 1973 se oženil s Jennifer Bogartovou.

Mohli by vás také zajímat…