Král Rock 'n' Rollu, tak zná většina lidi ikonu světové hudby, zpěváka a herce Elvise Presleyho. Elvis Presley, celým jménem Elvis Aaron Presley, se narodil 8. ledna 1935 ve městě Tupelo, ležícím v americkém státě Mississippi. Narodil se půl...

Životopis

Král Rock 'n' Rollu, tak zná většina lidi ikonu světové hudby, zpěváka a herce Elvise Presleyho.

Elvis Presley, celým jménem Elvis Aaron Presley, se narodil 8. ledna 1935 ve městě Tupelo, ležícím v americkém státě Mississippi. Narodil se půl hodiny po svém dvojčeti Jesse Garonovi, který se ovšem narodil mrtvý. Jeho otec Vernon Presley a matka, Gladys Presley, pocházeli z velice chudých poměrů. V době, kdy byly Elvisovi pouhé 3 roky, byl jeho otec odsouzen k 2 letům vězení, kvůli padělané směnce. To velice zhoršilo už tak špatnou finanční situaci rodiny.

V září roku 1941 zasedl poprvé do školních lavic v East Tupelo Consolidated. Ve škole byl velmi stydlivý, tichý, plachý, čili oproti svým spolužákům jiný. Těžko by tehdy někdo tušil, že právě Elvis se stane legendou. Hned v první třídě začal také zpívat na ranních modlitbách. Při jedné z nich zpíval píseň Old Shep od amerického zpěváka Red Foleyho a udělal obrovský dojem na svoji učitelku, díky čemuž se přihlásil do pěvácké soutěže, která se konala 3. října 1945 na veletrhu v Mississippi v americké Alabamě. V převlečení za kovboje zde zpíval již zmíněnou píseň Old Shep, která mu vynesla páté místo. Za několik měsíců dostává, při příležitosti svých 11. narozenin, první kytaru, přestože si tehdy přál kolo a pušku. V kytarových začátcích dostával Elvis kytarové lekce od dvou svých strýců a také od pastora v kostele. Velice mu také pomohlo neustálé poslouchání bluesových a country nahrávek, díky kterým si “vypěstoval” dokonalý hudební sluch. Roku 1946 nastoupil do školy Milan. Od druhého ročníku školy si začal nosit svoji kytaru do školy, a v každé volné chvíli hrál a zpíval.

V listopadu 1948 se Presleyho rodina přestěhovala do města Memphis v Tennessee. Elvis zde nastoupil na střední školu LC Humes. Díky tomu, že byl Elvis hodně plachým chlapcem, který byl navíc velice vázaný na matku, stal se na škole také terčem šikany a pošklebků.

Počátky pěvecké kariéry byly ovlivněny náboženskými písněmi, protože jak sám Elvis jednou uvedl, jiný žánr v mládí ani neznal. Velkým vzorem byl pro Elvise zpěvák Jake Hess, který velice ovlivnil styl jeho zpěvu. V těchto chvílích byl Elvis do muziky doslova zamilován, ta pro něj skutečně znamenala všechno. Hodiny trávil v hudebních obchodech posloucháním jukeboxů, na gospelových koncertech byl také pečený vařený, ovšem, co je především klíčové, do jeho života začalo postupně pronikat i klasické memphiské blues. Jeho budoucí tvorbu poznamenal hlavně legendární americký bluesový zpěvák a kytarista B.B.King, který později vzpomínal na dlouhé dny, kdy mu Elvis neustále naslouchal. Zajímavostí je také to, že Elvis nikdy neuměl noty, ale díky svému citu pro muziku zvládl odposlouchat a přetvořit si písně k obrazu svému.

V roce 1950 začal pravidelně cvičit na kytaru, pod vedením Jesse Lee Densona, kde trénoval společně s bratry Dorseyem and Johnnem Burnettem, budoucími průkopníky “rockabilly”, což je nejrannější forma rock and rollu.Tato skupina mladých hudebníku začala pravidelně vystupovat v Lauderdale Courts. Již během studia začal budovat svůj stylový vzhled, kdy si nechával kotlety a vlasy si tužil olejem a vazelínou. V posledním ročníku se přihlásil do soutěže, kde hrál na kytaru a zpíval píseň "Till I Waltz Again with You" od americké zpěvačky Teresy Brewer, címž se stal velice populárním na škole.

Vzhledem k tomu, že se mu nedostalo žádného hudebního vzdělání, vše se naučil hlavně neustálým poslechem svých oblíbených interpretů, jako byly např. Hank Snow, Jake Hess, Roy Acuff, Ernest Tubb, Ted Daffan, Jimmie Rodgers, Jimmie Davis a Bob Wills. Zbožňoval také hudbu zpěvačky Sister Rosetta Tharpe. Mnoho jeho budoucích nahrávek, bylo inspirováno afroamerickými muzikanty Athurem Crudupem a Rufusem Thomasem.

Začátky hvězdné kariéry, první nahrávky
V srpnu roku 1953 se poprvé ocitá v nahrávacím studiu Sun Records v Memphisu v Tennesee, které vlastnil hudební producent Sam Phillips. První z celkem 24 písní, které tu Elvis nahrál byly My Happiness a That's When Your Heartaches Begin. Sam Phillips hledal bělocha s černošským hlasem, díky kterému by vydělal milióny dolarů. Obrovského Presleyho talentu si nejdříve všimla Samova sekretářka.

V červnu roku 1954 nahrál ve studiu vlastní verzi písně Arthura „Big Boye“ Cruddupa That's All Right, Mama a tento úspěšný tah se dá nazvat tím pravým vstupem do hudebního světa. Po obrovském úspěchu v Memphisu, nahrávka doslova zahrnula celý jih USA. Další singl Blue Moon of Kentucky, předělávka písně Billa Monroea, slavil dokonce ještě větší úspěch a pro studio Sun Records se tak Presley stal zlatým dolem. Po těchto úspěších, kdy Presley vešel do podvědomí veřejnosti, se dal dohromady s kolegy z nahrávacího studia, Scottym Moorem a Billem Blackem a začal s nimi vystupovat po různých podnicích pod názvem The Blue Moon Boys. První Elvisovi fanoušci mu dali přezdívky “The Memphis flash” (Memphiský blesk) či “The King of Western Bop” (Taneční král západu). Již v tu dobu bylo nad slunce jasné, že z Presleyho roste dost možná nejzářivější hvězda hudebního nebe.

I přes velké úspěchy Elvise Presleyho se Sun Records dostalo do velkých finančních problémů, a tak Sam Phillips prodal kontakt na Presleyho velkému nahrávacímu studiu RCA Records, což je jedna z vlajkových lodí vydavatelství Sony BMG. Cena za tento kontakt byla 35000 dolarů.

Elvis Presley začíná dobývat celou Ameriku a debutuje také ve filmu
10. ledna 1956 představil své první nahrávky pro RCA Record v Nashvillu a 27. ledna toho roku spatřil světlo světa první singl pod taktovkou RCA Records s názvem Heartbreak hotel, kterého se během krátké doby prodalo více jak milión kusů. Následovalo debutové sólové album s názvem Elvis Presley, které také obsahovalo již zmíněný song, Heartbreak hotel. Album se neslo v duchu country a na první příčce nejvýznamnější popové hitparády v USA vydrželo neskutečných 10 měsíců. Ve stejné době se Elvis objevuje na televizních obrazovkách v nejrůznějších televizních show, jejichž sledovanost, díky němu nabyla horentních rozměrů. Roku 1956 také debutuje ve filmu, konkrétně v muzikálovém westernu Miluj mě něžně (rež. Robert D. Webb). K filmu vznikla stejnojmenná píseň “Love Me Tender”, která jako první v historii vydělala na svém prodeji více jak milion dolarů. V tomto nabitém roce vydává i své druhé album nazvané “Elvis”, které obsahuje hit “Old Shep”, který zpíval Elvis v talentové soutěži již v roce 1945. Deska má opět obrovský úspěch.

Celý rok 1956 vešel do dějin jako rok Elvise Presleyho a prestižní magazín Billboard uvedl, že tolik písní od jednoho zpěváka se ještě nikdy neumístilo v nejlepší stovce. Časopis Wall Street Journal zase uvedl, že obchody spojené s Elvisem vydělaly v té době neuvěřitelných 22 milionů dolarů.
Z Elvise se začíná stávat hvězda první velikosti, která stojí za nově vznikajícím hudebním směrem rock and rollem, který rozpoutá šílenství po celém USA. Protože se člověk nikdy nezavděčí všem, příslušníci černé etniky mu vyčítali, že “vykrádá” černošskou hudbu, jiní jej zase z nepochopitelných důvodů vinili z rasismu.

V roce 1957 se opět objevuje ve filmu, konkrétně v kasovním trháku Vězeňský rock (rež. Richard Thorpe), kde ztvární Vince Everetta uvězněného za zabití v hospodské rvačce. Poté se ve vězení naučí hrát na kytaru. Ve stejném roce má hlavní roli také ve filmu Loving You (rež. Hal Kanter), který se stal také trhákem. Obecně jde o všech filmech, kde hrál Elvis Presley říct to, že za svůj hlavní úspěch vděčí právě Elvisovi, protože po něm v té době lidé šíleli.

Ve stejném roce vydává vánoční album “Elvis' Christmas Album”, které obsahuje např. vánoční píseň "Santa Claus Is Back in Town”, a které se stalo v USA nejprodávanějším vánočním albem všech dob a toto prvenství drží dodnes.

1958 - 1960 - Elvisův nástup na vojnu a smrt maminky
Po krásných letech a úspěších, které Elvise provázely mezi lety 1956-1958 přišlo období, kdy musel nastoupit na vojnu. Předvolání obdržel již na konci roku 1957, nastoupil ale až v březnu 1958, díky čemuž mohl dokončit práce na krimi muzikálu King Creole (rež. Michael Curtiz). Základní vojenské školení dostal ve Fort Hoodu v Texasu. Během dvoutýdenního červnového volna natočil v Nashvillu celkem 5 písní. V srpnu mu pak umírá maminka, která začala s rostoucí synovou slávou čím dál víc pít a nabývat na váze. Bylo jí pouhých 46 let. Po základní vojenské přípravě byl přeložen do německého Friedbergu, kde během vojenské služby potkal svoji budoucí ženu Priscillu Beaulieu, které tehdy bylo čtrnáct let. Během vojny začal také dělat karate, které se následně stalo jeho celoživotním koníčkem.

1960 - 1967 - Elvis je zpět na scéně
Po návratu z vojny v roce 1960 neváhá a ihned připravuje novou desku, takže brzy spatří světlo světla “Elvis Is Back!” následovaná dalším albem “His Hand in Mine”. Také se rozbíhá naplno jeho filmová aktivita, takže jej fanoušci mohli obdivovat hned ve 3 filmech. Prvním je western Zářivá hvězda (rež. Don Siegel), následuje muzikálová komedie G.I. Blues (rež. Norman Taurog), a rok završuje jako host Franka Sinatry v televizním filmu Frank Sinatra's Welcome Home Party for Elvis Presley, ve kterém je Elvis hlavním hostem estrády plné písní, tance a zábavných scén.

Šestým albem Elvise se stává v roce 1961 “Something for Everybody”. Ve stejném roce si připisuje také další 2 filmy, Elvis Presley: Blue Hawaii (rež. Norman Taurog) a Ztracená země (rež. Philip Dunne). O rok později vydává album “Pot Luck”, které je posledním až do roku 1968. Mezi lety 1963 a 1968 vydal pouze jeden hit, kterým je “Crying in the Chapel”, ten byl ovšem napsán již v roce 1960 pro album “His Hand in Mine”, do kterého nakonec nebyl zařazen.

Přestože ve zmíněných letech nevydává žádná alba, je velice aktivní ve filmu a také točí velké množství soundtracků. Jeho filmografie se v tomto období rozrůstá o dobrodružný snímek Stalo se na světové výstavě (rež. Norman Taurog, 1963), komedii Elvis Presley: Fun in Acapulco (rež. Richard Thorpe, 1963), kde v podání Elvise zazní takové písně jako “Fun In Acapulco”, “Bossa Nova Baby”, “Marguerita” a další. O rok později se přidávají komedie Elvis: Viva Las Vegas (rež. George Sidney), muzikál Kissin' Cousins (rež. Gene Nelson) a Elvis Presley: Roustabout (rež. John Rich). V roce 1965 pak stojí za zmínku komedie Tickle Me (rež, Norman Taurog), muzikály Girl Happy (rež. Boris Sagal) a Elvis: Harum Scarum (rež. Gene Nelson). V romantické komedii Frankie a Johnny (rež. Frederick De Cordova, 1966) se pak stává jednou z atrakcí na zábavní lodi plující do Mississippi. Ve stejném roce se promění také ve zpívajícího automobilového závodníka, který myslí jen na závody, místo na ženy, ve filmu Elvis: Spinout (rež. Norman Taurog). Ve žhavé muzikálové komedii Mejdan (rež. Arthur H. Nadel), pak v roce 1967 ztvárnil syna texaského ropného magnáta, který se rozhodne, vyměnit si místo s chudým, ale poctivým instruktorem lyžování. V Elvis Presley: Pořádný průšvih (rež. Norman Taurog) se pak jako rockový zpěvák zaplete s bohatou mladou dědičkou. Toto filmové období pak zakončuje dobrodružná hudební komedie Easy Come, Easy Go (rež. John Rich).

1. května 1967 se oženil s Priscillou Beaulieu, se kterou se poprvé setkal ve Friedbergu v Německu, kde byl na vojně. Společně mají dceru Lisu. Dvojice se rozvedla v říjnu roku 1973, v té době se spolu již dva roky nestýkali. Priscilla Presley se později proslavila jako herečka. Nejznámější role jsou Jenna Wade v seriálu Dallas, či jedna z hlavních rolí v komediích Bláznivá střela.

1967 - 1972 - Comeback Elvise
Po několika letech Elvis vydává, v roce 1967, další desku s názvem “How Great Thou Art”. Natočení nové desky se nijak neodráží na jeho filmové aktivitě. V roce 1968 hraje ve filmech Stay Away, Joe (rež. Peter Tewksbury), Live a Little, Love a Little (rež. Norman Taurog) a Elvis: Speedway (rež. Norman Taurog).

V roce 1969 vydává další alba s názvy “From Elvis in Memphis” a “From Memphis to Vegas/From Vegas to Memphis”. Připisuje si také 3 filmy, které jsou ale jeho poslední filmové počiny. Bývalého psance Jesse Wade ztvárnil ve westernu Kovboj (rež. Charles Marquis Warren), podomního prodejce léků si zahrál v komedii Elvis: Trable s děvčaty (rež. Peter Tewksbury). Posledním snímkem v jeho filmové kariéře je pak drama Change of Habit.

Před vánoci roku 1970 se setkal v Bílém domě s tehdejším prezidentem USA Richardem Nixonem. Začátkem roku 1971 jej The United States Junior Chamber uvedl jako nejvýraznějšího mladého muže Spojených států.

V roce 1971 začíná natáčet jedno studiové album za druhým. Do diskografie mu tak přibývají desky LElvis Country (I'm 10,000 Years Old)”, “Love Letters from Elvis” a “Elvis Sings The Wonderful World of Christmas”. Poslední jmenované je druhé vánoční album, které Elvis natočil. Všechny zmiňované desky slavily obrovské úspěchy. Nejinak tomu bylo také v roce 1972 s alby “Elvis Now” a “He Touched Me”. Do toho se mu jako prvnímu umělci podařilo, ve dnech 9.-11. června 1972, vyprodat 4x za sebou Madison Square Garden v New Yorku. Tento rok se ale také rozchází se svoji ženou, která má již nový vztah s karatistou Mike Stonem. Také Elvis má již novou přítelkyni, herečku Lindu Diane Thompson. Manželé Presleyovi byli definitivně rozvedeni až 9. října 1973.

1973 - 1976 - Přestože vznikají další alba, Elvisovo zdraví se zhoršuje
Přestože v roce 1973 vznikají další dvě úspěšná studiová alba “Elvis ("Fool" album)” a “Raised on Rock/For Ol' Times Sake”, Presley se stává stále nešťastnějším, dvakrát v tomto roce se předávkoval barbituráty. Při prvním předávkování skončil dokonce v komatu. Ke konci roku byl také hospitalizován kvůli závislosti na meperidinu. I přes veškeré problémy, které ho v roce 1973 potkaly, stihl odehrát úctyhodných 168 koncertů.

Přestože přibírá na váze, přehání to s léky a není na tom zdravotně nejlépe, vydává v roce 1974 album “Good Times” a podniká další turné. O rok později vydává alba “Promised Land” a “Today”. Rok 1976 natáčí svoji předposlední desku “From Elvis Presley Boulevard, Memphis, Tennessee”. Zároveň se v listopadu toho roku rozchází s Lindou Thompson a jeho novou přítelkyní se stává Ginger Alden.

1977 - Poslední rok Krále Rock 'n' Rollu
Začátkem roku 1977 požádal svoji novou přítelkyni o ruku. Následně vydává poslední studiové album “Moody Blue” a rozjíždí se na turné. Protože je na tom zdravotně už opravdu velice špatně, několik koncertů je ukončeno předčasně, a některé jsou úplně zrušeny. Díky nadváze byla jeho postava znetvořena tloušťkou a Elvis se víceméně uzavřel do sebe.

Posledním hudebním počinem v jeho životě je singl “Way Down”, který vyšel 6. června 1977. Ve stejném měsíci vzniká televizní pořad Elvis in Concert, který je tvořen sestřihem koncertů z posledního turné.

Psalo se 16. srpna 1977, když celý svět obletěla šokující zpráva o Elvisově smrti. Na podlaze koupelny ve svém domě s názvem Graceland, jej nalezla jeho snoubenka Ginger Alden. Presley zemřel ve svých 42 letech.

Ohledně příčiny úmrtí koluje mnoho historek. Přestože si fanoušci myslí, že zemřel na předávkování drogami, dle oficiální verze zemřel na srdeční infarkt. Některé zdroje uvádějí, že zemřel na zácpu, jiné pak, že ho zabil kodein, který mu podal jeho zubař. Podle některých konspiračních teorií, byla dokonce smrt pouze fingovaná a Elvis nezemřel.

Zajímavosti
-Elvisovo sídlo Graceland v Memphisu se ihned po jeho smrti proměnilo v muzeum, které se stalo nejnavštěvovanějším domem ve Spojených státech, hned po Bílém domě.
-Elvis patří k nejlepším zpěvákům 20. století.
-Presley měl velkou zálibu v autech a v motorkách. Jeho nejoblíbenější automobilovou značkou byl luxusní Cadillac. Co se motorek týče, byl to zase Harley-Davidson.
-Již ve svých 21 letech byl jedním z nejslavnějších lidí světa.
-Má také svoji hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy, konkrétně na adrese 6777 Hollywood Blvd