zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vyrůstal v Los Angeles jako nejstarší syn herce Martina Sheena; s rozdílnými úspěchy se dnes herectví věnují také jeho bratři Carlos (Charlie Sheen), Ramon a sestra Renée. Od dětství natáčel na 8mm kameru domácí hrané filmy, v nichž účinkovali všichni sourozenci. Hereckou průpravu mu poskytl otec, který ho vzal s sebou na natáčení Coppolovy válečné fresky Apocalypse Now (1979, Apokalypsa). Po studiích na kalifornské Santa Monica High School zahájil svou hereckou kariéru v TV seriálu Seventeen Going on Nowhere (Sedmnáctiletý na cestě nikam).

Před film. kamerou se nejprve uplatnil v úlohách citově nevyrovnaných mladíků bouřících se proti společenským konvencím a falešné morálce rodičů, jak o tom svědčí film. adaptace románů S. E. Hintonové (Tex, Outsideři a To bylo tehdy... tohle je nyní). Obdobnými rysy rebela bez příčiny se vyznačuje také punker Otto, jehož jako hlavního hrdinu, který nekale obchoduje s ojetými automobily, ztělesnil v akčním sci-fi hororu Repo Man (r. A. Cox).

V roce 1986 režíroval svůj autorský snímek Wisdom, v němž si pro sebe ponechal hlavní part bankovního lupiče Johna Wisdoma, který se nechtěně dopustí zločinu. Napětí nepostrádá ani jeho druhý autorsko-režijní pokus, kriminální komedie Muži v práci, kde se s bratrem Charliem podělili o role dvou popelářů, kteří si musí poradit nejen s haldami odpadků, ale také s náhodně objevenou mrtvolou a s nebezpečným vrahem.

S bratrem Charliem se před kamerou znovu sešel, když natáčel životopisný retrosnímek Králové sexu, v němž vytvořili ústřední dvojici autentických průkopníků film. pornoprůmyslu 60. a 70. let Arthieho a Jima Mitchellových. K jeho popularitě nemalou měrou přispělo účinkování ve westernech Mladé pušky (r. Ch. Cain) a jeho pokračování Mladé pušky II (r. G. Murphy), v nichž se představil jako legendární pistolník Divokého západu William H. Bonney zvaný Billy the Kid. Od poč. 90. let je E. E. ženatý se zpěvačkou Paulou Abdulovou.

Mohli by vás také zajímat…