zavřít
Upravit životopis

Životopis

Emily Watson je dcerou učitelky a architekta. Vystudovala anglickou literaturu na Bristol University a pak absolvovala herecké kurzy v londýnském The Drama Studio. 1992 zahájila hereckou kariéru jako členka souboru Royal Shakespeare Company, kde účinkovala pod režisérským vedením Petera Halla v Shakespearových hrách Zkrocení zlé ženy a Konec vše napraví, pak působila v Royal National Theatre (role intrikánské Mary v dramatu Lillian Hellmanové Dětská hodinka) a na regionálních scénách.

Ve filmu se rázem prosadila tragickou postavou naivní a zbožné Bess, která se z lásky obětuje svému ochrnutému manželovi (Stellan Skarsgård), v dramatickém podobenství Prolomit vlny (r. L. von Trier). Tato role jí přinesla kromě mezinárodního ocenění (Felix 1996, nominace na Oscara 1996, na Zlatý glóbus 1996 a na cenu BAFTA 1996) také nové film. nabídky. Osudovou lásku zakouší také její hrdinka Maggie v psychologickém dramatu Boxer (r. J. Sheridan), když po mnoha letech odloučení obnoví milostný poměr s rohovnickým šampionem, propuštěným vězněm a někdejším aktivistou IRA (Daniel Day-Lewis), ačkoliv je provdaná za jiného odsouzeného člena IRA (Ciaran Fitzgerald).

Další významnou úlohou, s níž se neúspěšně ucházela o Oscara 1998, Zlatý glóbus 1998 a cenu BAFTA 1998, se pro ni stala skutečná postava nevyrovnané, dětinsky egocentrické, věčně nešťastné, avšak geniální violoncellistky Jacqueline du Pré v životopisném dramatu Hilary a Jackie (r. A. Tucker). Její hrdinky se bouří proti osudu, který je jim obyčejně doporučováno trpně snášet, s živelnou a tvrdošíjnou vášnivostí. Dovedou čelit bezprostřední hrozbě smrti a ponížení, a přestože většinou nevyhrávají, nebojují za své přežití marně. Od 1995 je jejím manželem herec a spisovatel Jack Waters, se kterym žije v Londýně.

V roce 2004 získala nominaci na Zlatý globus za výkon v roli Anny Sellers ve snímku z produkce kanálu HBO Život a smrt Petera Sellerse. Následující rok propůjčíla svůj hlas postavě Viktorie v animovaném horroru Mrtvá nevěsta Tima Burtona, který vychází ze staré ruské pohádky podobného půdorysu. Je to příběh Mrtvé nevěsty a nešťastného ženicha, kterého si ona v den jeho pozemské svatby odtáhne do podsvětí.

Mohli by vás také zajímat…