Ennio Morricone

hudební skladatel

Narození:
10. listopadu 1928
Úmrtí:
6. července 2020
Morricone se narodil v Římě, studoval na konzervatoři Accademia Nazionale di Santa Cecilia trumpetu a skladbu u Goffreda Petrassiho, sborovou hudbu a dirigování pěveckých sborů. V roce 1956 se oženil s Mariou Traviovou. Hudbu pro filmy začal...

Životopis

Morricone se narodil v Římě, studoval na konzervatoři Accademia Nazionale di Santa Cecilia trumpetu a skladbu u Goffreda Petrassiho, sborovou hudbu a dirigování pěveckých sborů.

V roce 1956 se oženil s Mariou Traviovou. Hudbu pro filmy začal psát v roce 1962, ale ze začátku to dělal pouze v klasickém formátu a pojetí. Teprve v roce 1964 začal svou slavnou spolupráci s režiséry Sergiem Leonem a Bernardem Bertoluccim. Pro Leoneho napsal hudbu pro Pro hrst dolarů (A Fistful of Dollars, 1964) a pokračoval řadou dalších kompozic pro větší množství spaghetti-westernů. V roce 1968 začal omezovat svou skladatelskou činnost jen na hudbu k filmům, v tomtéž roce složil hudbu k 20 filmům.

Jeho spolupráce se Sergiem Leonem je považována za nejzdařilejší spolupráci mezi skladatelem filmové hudby a režisérem. Morricone napsal hudbu ke všem filmům, na nichž se Leone podílel jako režisér či producent, počínaje Pro pár dolarů až po poslední Leoneho dílo Tenkrát na Západě.

Morriconeho hudba k filmu Hodný, zlý a ošklivý je patrně jeho nejslavnějším dílem a spolu s předehrou k Vilému Tellovi jsou jedněmi z nejrozpoznatelnějších melodií vůbec spojených s filmovým žánrem westernu. Dalšími velice známými melodiemi jsou hlavní téma a „Harmonika“ z filmu Tenkrát na Západě a dále Chi Mai – ústřední téma z filmu Profesionál.

Přestože Morriconeho spolupráce s Leonem je asi nejznámější, Morricone sám asi nejlépe hodnotí spolupráci s režiséry jako Giuliano Montaldo a Gillo Pontecorvo. Morricone rovněž často spolupracoval s přítelem z dětství Alessandrem Alessandronim, který vystupoval ve filmové hudbě pro Leoneho filmy jako „hvízdač“, protože motivy, kde se v hudbě objevuje pískání, jsou v těchto filmech velmi časté.

Svou první cenu Nastro d'Argento dostal Morricone v roce 1970 za hudbu k filmu Metti, una Sera a Cena (1969, režie Giuseppe Patroni Griffi) a druhou o rok později za hudbu k filmu Sacco a Vanzetti (1971, režie Guiliano Montaldo). Morriconeho první nominace na Oscara (Academy Award – Cena Akademie) byla v roce 1979 za hudbu k Days of Heaven (1978, režie Terrence Malick) a další následovaly v roce 1986 za The Mission, v roce 1987 za Nedotknutelní (1987, režie Brian De Palma), v roce 1991 za Bugsy (1991, režie Barry Levinson) a v roce 2001 za hudbu k filmu Málèna (2000, režie Giuseppe Tornatore).

Složil hudbu k 24 dílům televizního seriálu Mafia, dále pak seriálu Chobotnice, Marco Polo a dalších.

Morriconeho hudba byla nahrána řadou umělců k velkému množství příležitosti: Hugo Montenegro měl úspěšný hit se svou verzí melodie z Hodný, zlý a ošklivý, a to jak ve Velké Británii tak i v USA, a poté v roce 1968 nahrál celé album Morriconeho melodií. John Zorn nahrál desku s Morriconeho hudbou, stejně jako The Big Gundown v polovině osmdesátých let. V nedávné době Morricone spolupracoval se světovými umělci, jako portugalskou zpěvačkou Dulce Pontes (v roce 2003) a cellistou Yo-Yo Ma (v 2004) – oba nahráli desky Morriconeho hudby s Římským symfonickým orchestrem, kde Morricone sám hudbu dirigoval. Metallica používá na svých vystoupeních Morriconeho Ecstasy of Gold jako úvodní skladbu, Ramones používali melodii z Hodný, zlý a ošklivý coby předehru svých vystoupení.

V roce 2003 napsal Morricone japonské drama Taiga drama' o Mijamotu Musašim, legendárním japonském samurajovi.

Morricone absolvoval v roce 2005 světové turné s Římským symfonickým orchestrem a navštívil s ním nejen New York a Tokyo, ale i Bratislavu.

V roce 2006 tento mistr filmové hudby vystoupil jako host na albu skupiny Morrissey nazvaném Ringleader of the Tormentors, kam napsal smyčcovou sekci pro skladbu Dear God, Please Help Me, která byla nahrána v římských Forum Music Village Studios.