zavřít
Upravit životopis

Životopis

Divadlu se věnoval už během středoškolských studií, kdy ochotnicky hrál s Fredem Zollem (nyní producent) a Nickem Paleolougusem (nyní kongresman za stát Massachusetts). Navštěvoval dva roky University of Chicago a potom 1976 vystudoval drama na Oberlin College v Ohiu. Přestěhoval se do New Yorku, kde působil nejprve jako poslíček v Chelsea Westside Theater a herecky se uplatnil až v divadelním souboru The Kitchen.

Nejdřív hrál ve hrách jiných autorů, ale postupně si začal vytvářet vlastní texty a objevoval se jako komik v různých punkových klubech. Je autorem řady divadelních her, např. The New World (Nový svět), Men Inside (Muži uvnitř), Voices of America (Hlasy Ameriky), FunHouse (Panoptikum), Drinking in America (Pití v Americe; ceny Obie a Drama Desk Award), Talk Radio, Sex, Drugs, Rock & Roll (Sex, drogy a rokenrol), Pounding Nails in the Floor with My Forehead (Zatloukám čelem hřebíky do podlahy; cena Obie), subUrbia (1994).

Některé z nich se dočkaly také film. zpracování, např. smutná komedie Předměstí a one man show Sex drogy a rokenrol. Jako herec zaznamenal ve filmu největší úspěch (Stříbrný medvěd na MFF v Berlíně 1989 za herecký výkon) postavou neomaleného rozhlasového moderátora Barryho Champlaina v adaptaci hry Rozhlasový rozhovor (r. O. Stone), kterou napsal ve spolupráci s Tedem Savinarem.

Jednu z hlavních rolí - geniálního, ale zneuznaného technika a vědce Travise Danea, který se chce krutě pomstít svým dřívějším nadřízeným - vytvořil v akčním thrilleru Přepadení 2: Temné území (r. G. Murphy). K jeho dramaticky nejnáročnějším kreacím patří úloha právního obhájce Barneyho Greenwalda v TV přepisu románu Hermana Wouka Vojenský soud se vzbouřenci z lodi Caine.

Je také hercem a scenáristou krátkého snímku Arena Brains (1987, Mozky v aréně). Několikrát hostoval v TV, mj. v seriálech Miami Vice - ČTV, Twilight Zone (Pásmo soumraku), Law & Order, The Larry Sanders Show. Od 1980 je ženatý s australskou grafičkou JoAnne Bonneyovou, s níž má syna Harrisse.

Mohli by vás také zajímat…