Jedna z největších kytarových hvězd rockové hudby vůbec (též zpěvák a skladatel). Angličan, vlast. jm. Eric Patrick Clapp, nar. 1945 v Ripley. Zároveň je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů bílého blues. Jeden z prvních...

Životopis

Jedna z největších kytarových hvězd rockové hudby vůbec (též zpěvák a skladatel). Angličan, vlast. jm. Eric Patrick Clapp, nar. 1945 v Ripley. Zároveň je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů bílého blues. Jeden z prvních improvizujících instrumentalistů v rocku. Kolem r. 1962 se učí hrát při poslechu desek starých bluesmanů. V r. 1963 se nejprve připojuje ke sk. Roosters, krátce na to hraje ve sk. Casey Jones & The Engineers a v říjnu se stává členem Yardbirds. Po dvou letech skupinu opouští a jednu sezónu tráví jako člen sk. Bluesbreakers Johna Mayalla.

V roce 1966 se nejprve objevuje v jednorázovém seskupení Powerhouse (s Jackem Brucem, Paulem Jonesem, Steve Winwoodem a Peterem Yorkem), ale poté se stává s J. Brucem a Gingerem Bakerem členem slavné a významné rockové superskupiny Cream. Po rozchodu této trojice (1968) zakládá v r. 1969 další tzv. superskupinu - Blind Faith (s G. Bakerem, S. Winwoodem a Rickem Grechem). Ta ale nepřežije 1 rok existence. V r. 1970 hraje, částečně anonymně, ve sk. Delaney & Bonnie (viz. živé album Delaney & Bonnie & Friends) a zároveň mu vychází i 1. sólové album. S některými členy této skupiny sestavuje soubor Derek & The Dominoes (velký hit Layla), který přes solidní úspěch vydrží jen do jara 1971.

Počátkem 70. let má Clapton narůstající problémy s drogami a ze závislosti se vyléčí až v r. 1974. V té době se mu daří comeback s písní Boba Marleyho I Shot The Sheriff (1. v amer. hitp.) a albem (9). Vzniká i nové jádro Eric Clapton Bandu, m.j. se zpěvačkou Yvonne Elliman. Původně americkou sestavu vyměnil v r. 1979 za anglické hudebníky.

Následující období je ve znamení částečného návratu k písničkové formě a zároveň upevnění pozice žijící a uznávané legendy světové pop music. Ve 2. polovině 80. let začíná spolupracovat s Michaelem Kamenem i na hudbě filmům (m.j. Lethal Weapon, 1987, Homeboy, 1988). Sám se objevil m.j. ve filmu Tommy (1974).

Clapton je už od let šedesátých i vyhledávaným studiovým hráčem a v průběhu doby se podílel na předlouhé řadě nahrávek největších hvězd světové populární hudby. Známá je jeho přezdívka “Slowhand”. Za r. 1990 dostal cenu Grammy (rockový zpěv, píseň Bad Love). O 3 roky později získal těchto cen celkem 6, m.j. za skladbu Tears In Heaven. Deska (39) je dalším výrazným posunem do oblasti středněproudého popu. V r. 1999 dostává Grammy za skladbu My Father´s Eyes.