zavřít
Upravit životopis

Životopis

V roce 1965 vystudoval angličtinu na Pembroke College v Cambridgi, kde se stal členem revuální skupiny Footlights, s níž absolvoval turné na Nový Zéland a do New Yorku. Od pol. 60. let se herecky a autorsky podílel na satirických programech The Frost Report a At Last the 1948 Show (1968, Konečně show z roku 1948).

V roce 1969 založil spolu s přáteli (Graham Chapman, John Cleese, Terry Jones, Terry Gilliam a Michael Palin) známou kabaretní skupinu Monty Python's Flying Circus, která se proslavila stejnojmenným TV pořadem (1969-74, Monty Pythonův Létající cirkus - ČTV). Svůj bláznivě sarkastický, parodický a černý humor s nápaditou poetikou autorsky a interpretačně uplatnila nejen na TV obrazovce, při živých vystoupeních na pódiích, z nichž byly pořizovány gramofonové nahrávky, ale také před film. kamerou.

Terčem jejich komických výstřelků a stylizovaných narážek byly nejčastěji sociální, společenské a politické poměry ve Velké Británii. Po rozpadu Monty Pythonů se E. I. podobně jako ostatní jeho kolegové vydal na sólovou uměleckou dráhu. Při výběru scénářů však neměl příliš šťastnou ruku. Po řadě vedlejších úloh v průměrných filmech (nepočítaje v to snímky bývalých spolupracovníků z Monty Pythona) na sebe upozornil až v 90. letech postavou Tommyho, který teprve v dospělosti odhalí svůj aristokratický původ, v bláznivé komedii Rozhádaní dědicové (r. R. Young).

Větší příležitosti se mu naskytly v TV, kde účinkoval mj. v populárních pořadech Rutland Weekend Television (1975-76), Saturday Night Live, Nearly Departed a Faerie Tale Theater, jehož jeden díl s názvem Žabí princ napsal a režíroval, což mu vyneslo cenu ACE Award 1982. Své pěvecké schopnosti uplatnil v inscenaci operety Gilberta a Sullivana Mikado, uvedené 1986 na jevišti English National Opera. E. I. je rovněž autorem několika knih (Hello Sailor, The Rutland Dirty Weekend Book) a divadelní komedie Pass the Butler (1982).

Autor: Miloš Fikejz

Mohli by vás také zajímat…