zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem učitelů hudby, po nichž zdědil hudební nadání (od dětství hraje na trubku a klavír). Když mu byly tři roky, rodina odjela na jihotichomořský ostrov Americká Samoa, odkud po pěti letech přesídlila do Paříže a po krátkých pobytech v Londýně a New Yorku se nakonec usadila v kalifornské Santa Barbaře.

Už na střední škole doprovázel na klavír studentské inscenace různých muzikálů. Dva roky studoval dramatické umění na University of South California (USC) a v další herecké průpravě pokračoval u Stelly Adlerové, Williama Taylora a Peggy Feuryové. Po návratu ze skotského Edinburghu, kde hostoval se zájezdovým divadelním souborem, účinkoval na menších newyorských scénách a v TV.

První film. rolí, jež mu vynesla uznání kritiky, byla tragická postava Rockyho Dennise, chlapce se znetvořeným obličejem, v melodramatu podle skutečné události Maska (r. P. Bogdanovich).

Z následujících partů, v nichž mohl plně odhalit bohatou škálu svých hereckých schopností, vynikají zejména anglický romantický básník Percy Bysshe Shelley, o jehož setkání s Lordem Byronem (Philip Anglim) vypráví film Strašidelné léto (r. I. Passer); paraplegický spisovatel Joel Garcia v dramatu Tanec na vodě (r. N. Jimenez a M. Steinberg); zraněný letecký radista Danny Daly ve válečném dramatu Memfiská kráska (r. M. Caton-Jones); heroinový překupník Lance v kriminální černé komedii Pulp Fiction - historky z podsvětí (r. Q. Tarantino). Účinkoval v krátkém filmu Jesus & Hutch (2000; r. Paul Harrison).

Roku 1988 debutoval na Broadwayi úlohou George Webba, za jehož ztvárnění v dramatu Thorntona Wildera Naše městečko získal Theater World Award a byl nominován na ceny Tony a Drama Desk Award.

Mohli by vás také zajímat…