zavřít
Upravit životopis

Životopis

Ethan Coen je producentem a spoluautorem velice ceněných filmů, jakými jsou například Millerova křižovatka, Barton Fink (který získal cenu Palme d'Or, cenu za v kategoriích - nejlepší režie a nejlepší herecký výkon na festivalu v Cannes) a Bratříčku, kde jsi?, který byl dvakrát nominován na Oscara, pětkrát na cenu BAFTA a dvakrát na Zlatý globus (přičemž jednu z nominací proměnil ve vítězství).

Byl producentem a spoluautorem scénáře k jednomu z nejúspěšnějších filmů roku 1996, Fargo, který byl nominován na Oscara v sedmi kategoriích a dvě z těchto nominací získal. Mezi další filmy, které produkoval a podílel se na nich jako spoluautor scénáře, patří Zbytečná krutost, Zmatky v Arizoně, Záskok, Big Lebowski, Muž, který nebyl a Nesnesitelná krutost.

Nejnovější film
Joela a Ethana Coenových, Po přečtení spalte, byl nominován na ceny BAFTA a WGA Award v kategorii Nejlepší původní scénář.

V roce 2008 měly premiéru jeho tři krátké divadelní hry pod souhrnným názvem Almost an Evening. Na jaře 2009 uvedl další trojici s názvem Offices.

Ethan Coen

63 let, scénárista, režisér, producent

Mohli by vás také zajímat…