zavřít
Upravit životopis

Životopis

Po rozvodu rodičů vyrůstal u matky, která se s novým manželem usadila v Princetonu v New Jersey. Jako čtrnáctiletý byl obsazen do role školáka Bena Crandalla, jednoho ze tří kamarádů, jimž se podaří setkat s mimozemšťany, v dětském sci-fi filmu Badatelé (r. J. Dante). Mezitím, co studoval herectví v princetonském McCarter Theatre, v britské British Theatre Association a na Carnegie-Mellon University v Pittsburghu, rozvíjel dál svou film. kariéru.

Zaujal hned svojí druhou úlohou, jako plachý introvertní student Todd Anderson, jemuž se snaží dodat sebevědomí mladý nekonvenční profesor (Robin Williams), v hořké komedii Společnost mrtvých básníků (r. P. Weir). Zcela protikladnými vlastnostmi se vyznačuje jiný jeho hrdina, uruguayský ragbyový šampion Nando Parrado, jenž se uprostřed zasněžených velehor s nezlomnou houževnatostí a vírou podílí na záchraně zbylých pasažérů ze zříceného letadla, v katastrofickém dramatu podle skutečné události Přežít (r. F. Marshall).

Na konci tisíciletí byl posledním film. představitelem titulního hrdiny v moderní verzi Shakespearova dramatu Hamlet (r. M. Almereyda). Teprve jako uznávaný film. herec se uvedl poč. 90. let také na newyorských divadelních scénách, kde slavil úspěch mj. v broadwayské inscenaci Čechovova Racka (1992). Je autorem knihy The Hottest State (1996).

Při natáčení sci-fi thrilleru Gattaca (r. A. Niccol), v němž vytvořil dvojroli uklízeče Vincenta Freemana a bývalého sportovce Jeroma Morrowa, se sblížil s herečkou Umou Thurmanovou, která se stala v květnu 1998 jeho manželkou a matkou dcery jménem Maya Ray (nar. 1998).

Mohli by vás také zajímat…