zavřít
Upravit životopis

Životopis

Dnes už legendární a velmi oblíbenou dvojici Evu a Vaška znáte především díky jejich hitu "Bílá orchidej". Málokdo však ví, že jsou i životními partnery a spolu vychovávají dceru Evičku.

Poprvé uviděla Eva elektroinženýra Vaška na plese, kam vyrazila spolu se svými rodiči. Její maminka se pak zeptala skupiny Surf, jestli by nechtěli zpěvačku z konzervatoře. Přijali ji, ale zazpívala si jen 10 písniček. Po roce 1989 se kapela rozdělila, ta druhá hraje rockovou muziku.

Evu a Vaška začali vystupovat samostatně jako duo. "Začínali jsme od nuly a sbližovali jsme se postupně. Na aparaturu jsme si vydělávali zpíváním v Rakousku," říká Vašek.

Ještě v 8. měsíci těhotenství Eva vystupovala s bříškem. Ale v zákulisí byl připravený kolega, který by ji zastoupil na pódiu, kdyby musela narychlo do porodnice. "Když jsme nahrávali ve studiu předposlední cédéčko, už jsem jen seděla. Tři dny po jeho dotočení jsem rodila," vzpomíná Eva. Vašek byl u porodu a všem tatínkům tuto výjimečnou zkušenost doporučuje. "Zásadně to umocní vztah, Evy si vážím ještě víc, když jsem s ní zažil i porod," říká Vašek. Oba jsou pracovně dost vytížení, a tak o sourozenci pro Evičku zatím neuvažují.

Tři měsíce po porodu si dali přestávku, a pak už zase jezdili po koncertech. "Malou jsme měli v zákulisí a když už se nedalo přeslechnout, že má hlad, tak jsme udělali přestávku. Eva si odskočila za závěs, nakojila a jelo se dál," popisuje Vašek.

Všichni tři jsou nerozlučný tým. Vloni spolu procestovali svět. "Byli jsme v Kanadě, Americe, Austrálii a v Chorvatsku. Kdybychom někam nemohli dceru vzít, určitě bychom neodjeli," říká Eva.

Oba partneři jsou si na 100 % jistí, že jejich dcera Evička vnímala hudbu už v těhotenství. Od narození brouká jejich písničky, a když jí bylo šestnáct měsíců, zpívala si známou šlitrovku "Měla vlasy samou loknu, jéjéjé", tedy refrén písničky "Marnivá sestřenice". Někdy ovšem nastávají legrační situace, třeba když ani ne tříletá Evička zpívá "Vínečko bílé" a další dospělácké písničky. "Nejhorší je, když se vracíme vyčerpaní z představení a Evička nás nutí zpívat. Nejdříve se ji snažíme ošálit cédéčkem, ale to pozná a chce nás slyšet naživo," usmívá se Eva. Doma nepouštějí rádio ani televizi, takže malá Evička slyší jen hudbu svých rodičů.

"Na poslední dovolené na Kanárských ostrovech byla diskotéka, kde hráli Boney M a dcera netancovala. Říkal jsem si: ,To je divný, že netancuje.' Pak jsme šli domů a v jedné restauraci hráli popík, který byl podobný naší hudbě, a to se hned kroutila! Takže naše Evička je načichlá i žánrově. Má vybraný vkus," směje se Vašek. V jejich partnerství nevznikají žádné konflikty, protože rozhodují o všem napůl. Žárlivost nepěstují, nemají k ní vůbec žádný důvod. Jsou neustále spolu a jejich fanoušci je mají nejraději jako pár. Když vydala cédéčko Eva sama, všichni se ptali, kde je Vašek.

Bydlí spolu v rodinném domku, který se po letech postupně proměnil ve firmu s nahrávacími studii. "Žijeme tam jako velká ,,surfácká" rodina. Zaměstnanci nám chodí přes kuchyň do archivu, takže vlastně nejsme nikdy sami. Jen když je svátek a ostatní mají volno," říká populární zpěvák. Jejich domovem jsou hotely i auto, a tak se ani nehádají, kdo z nich bude vařit. Většinou totiž vaří pořadatelé.

Jsou neustále na cestách a domů se dostanou asi tak na 2 dny v měsíci. Evička začne chodit za 4 roky do školy a jelikož by najednou musela přestat se svými rodiči cestovat, plánují Eva s Vaškem, že ji budou vzdělávat sami. "Pořád někde čtu, že si lidé učí děti doma a jaké mají skvělé výsledky. Tak to zkusíme taky. Navíc zeměpis bude mít dcera opravdu přehledný," míní Vašek.