zavřít
Upravit životopis

Životopis

Eva Samková (* 28. dubna 1993 Vrchlabí) je česká snowboardistka závodící ve snowboardcrossu a olympijská vítězka v této soutěži na Zimních olympijských hrách 2014 v Soči. Na X Games 2014 v coloradském Aspenu vybojovala druhé místo. V letech 2010, 2011 a 2013 se stala juniorskou mistryní světa.

Osobní život
S lyžováním začala ve věku dvou let a v sedmi letech přešla na snowboard. Závodně se snowboardingu věnuje od 10 let. Původně se věnovala freestyle snowboardingu, ale po zlomeninách nohy a ruky přešla na snowboardcross, kterému se věnuje od roku 2008. Mezi své záliby uvádí hraní na saxofon, bicí, jízdu na koni nebo surfing. Jejími spolužačkami na základní škole ve Vrchlabí byly Karolína Erbanová, Lucie Charvátová a na gymnáziu Karolína Grohová. Jejími trenéry jsou Marek Jelínek a Jakub Flejšar.

Kariéra
Jejími největšími úspěchy v juniorském věku jsou tři vítězství na juniorském mistrovství světa – poprvé triumfovala v roce 2010 na Novém Zélandu, kde jako šestnáctiletá dokázala porazit soupeřky starší o tři roky. Vítězství obhájila také v letech 2011 a 2013.

V sezóně 2010/11 obsadila mezi dospělými 5. místo na mistrovství světa 2011 v La Molině v disciplíně snowboardcross. V závěru sezóny 2010/2011 skončila v závodě Světového poháru v italském Valmalencu na 2. místě, když podlehla jen suverénní Lindsey Jacobellis.

Sezónu 2011/12 musela vynechat kvůli zdravotním problémům. V prosinci 2011 si při předzávodní projížďce trati v americkém Telluride přetrhla přední křížový vaz v levém koleni. Původní prognóza vypadala nadějně, koleno nebolelo. Po návratu do České republiky však magnetická rezonance odhalila přetržený vaz. V lednu 2012 podstoupila plastiku vazu v nemocnici v Berouně u specialisty MUDr. Víta Dvořáka. Operace a rehabilitace proběhla bez vážných komplikací. Na svém zranění byla po čase schopna nalézt i pozitiva. Během omezené motorické schopnosti spodní části těla posilovala především vrchní část těla, které před zraněním nevěnovala velkou pozornost, intenzivně spolupracovala s psychology (program řešení krizových situací v klidu apod.), měla čas se připravit na maturitu (2012), věnovala se reklamní kampani firmy Vagus.

V sezóně 2012/13 patřila k hlavním favoritkám závodů. V lednu na mistrovství světa 2013 v Stonehamu obsadila konečné 7. místo, když vyhrála malé finále. V kvalifikaci zajela 3. nejrychlejší čas. Svojí čtvrtfinálovou jízdu vyhrála, ale v semifinále dojela poslední kvůli problémům s prknem. 2. února poprvé v kariéře vyhrála závod světového poháru v kanadském Blue Mountain.

Dne 16. února 2014 vyhrála soutěž snowboardcrossu na Zimních olympijských hrách 2014 v Soči. Získala tak první zlatou medaili pro českou výpravou a vybojovala historicky páté české individuální zlato ze zimních her, v rámci československých a českých výprav.