zavřít
Upravit životopis

Životopis

F. A. Brabec se narodil 30. listopadu 1954 v Praze. Vystudoval Gymnásium Jana Nerudy a během tohoto období (1970 – 1974) měl za sebou velké množství fotografíí a několik ocenění v domácích amatérských soutěžích. Několikrát se snažil dostat na FAMU katedru fotografie, kde mu doporučili, aby šel radši na kameru. Přestože kameru nikdy nedržel v ruce, byl přijat. V letech 1975 až 1981 se učil na FAMU a během tohoto období pracoval na profesionálních krátkometrážních dokumentech. S Martinem Bezouškou a Dušanem Kukalem natočil školní cvičení AEIOU (1980), uvedené po jedenácti letech do filmové distribuce. Spolupráci s režisérem Janem Svěrákem zahájil jeho školním filmem Sbohem, nádražíčko (1984).

Od roku 1982 pracoval ve filmových ateliérech na Barrandově od asistenta kamery přes druhého kameramana až k samostatné funkci kameraman, se kterou debutoval filmem Ireny Pavláskové Čas sluhů (1989), snímal Svěrákovou Obecnou školu (1991) a opět s Irenou Pavláskovou Corpus Delicti (1991). Se Svěrákem se sešel znovu jako kameraman při realizaci filmu Akumulátor 1 (1994). Jeho kameramanský výkon u filmu Jízda (1994) byl oceněnn Českým lvem. O dva roky později získal další lví sošku za film Král Ubu, který sám i režíroval. Byl kameramanem filmového experimentu Jana Němce Jméno kódu: Rubín uvedeného do kin začátkem roku 1997.
V roce 2000 měl původně natáčet komedii ze současné moravské vesnice Hodiny před slávou. Hlavním hrdinou měl být údajné muž, který hodlá „udělat’ bitvu tří císařů u Slavkova. Místo toho nakonec natočil zajímavou adaptaci „povinné” školní literatury – šest balad a jednu pohádku z Erbenovy sbírky Kytice. Dále režíroval filmy Krysař (2003) a Bolero (2004). Tento rok pilně pracuje na filmu Máj, který v mnoha ohledech navazuje na film Kytice. I když tuto látku zná každý ze školních lavic, dosud nikdo se ji neodvážil zpracovat filmově.

Kromě filmové tvorby se věnuje kameře a režii reklamních spotů. Nejdříve jako kameraman u reklam Jana Svěráka. Poté, co se jejich cesty rozešly, tak jako kameraman a režisér točil přes 50 reklam. Mnozí z vás určitě znají reklamy na Bohemia sekt, Komerční Banku (Tři králové), Lázeňské oplatky Kolonáda, Jupí Drink s Danem Nekonečným atd.
Vedle reklam vytvořil desítky hudebních videoklipů např. všechny klipy Karla Gotta, dále klipy pro jeho oblíbenou Ilonu Csákovou, nádherný klip pro Jaromíra Nohavicu, Daniela Landu atd. Mnozí v vás uritě znají barevný klip Mumuland Petra Kotvalda.

Mohli by vás také zajímat…