FALCO, vlastním jménem Hans Hölzel se narodil 19. února 1957 ve Vídni (Vienna Margareten) a jako jediný z trojčat přežil porod. Po narození vážil asi 3200 gramů a měřil 54 cm. Od maminky Marie dostal své první piáno ve čtyřech letech a když bylo...

Životopis

FALCO, vlastním jménem Hans Hölzel se narodil 19. února 1957 ve Vídni (Vienna Margareten) a jako jediný z trojčat přežil porod. Po narození vážil asi 3200 gramů a měřil 54 cm. Od maminky Marie dostal své první piáno ve čtyřech letech a když bylo Hansimu 5, uměl už zahrát více jak 30 skladeb a na lekce chodil k učiteli. V roce 1962 dostal od své babičky gramofon, na kterém si pouštěl hity například od Elvise Presleyho, Beatles či Cliffa Richarda a proto u něj byli často na návštěvě jeho kamarádi a spolužáci. Do školy začal Hans chodit roku 1963; ve většině předmětů, až na němčinu a angličtinu, příliš nevynikal.

V roce 1967 opustil rodinu Hansův otec Alois Hölzel a jeho výchova zůstala na matce a babičce. Od té doby začal Hansi kouřit a chodit za školu, o čemž ale jeho maminka nevěděla, protože si omluvenky do školy psal sám. Na podzim téhož roku změnil školu a začal chodit na Rainer-Gymnasium.

V roce 1973 dala Hansovi maminka na výběr – buď škola nebo práce – Hansi se rozhodl pro práci, šel do učení k jisté pojišťovací kanceláři, ale v roce 1974 tuto práci opustil a podílel se na založení skupiny Umspannwerk. Ke konci téhož roku odešel na vojnu, na kterou později v dobrém vzpomínal (tři jídla denně, cigarety... co víc si může člověk přát?!). V roce 1976 se přihlásil na vídeňskou hudební konzervatoř (Wiener Musikkonservatorium) a v roce 1977 si půl roku přivydělával v Berlíně jako jazzový baskytarista. Na podzim sedmasedmdesátého roku si zvolil pseudonym FALCO dle východoněmeckého skokana na lyžích Falka Weißpfloga. První významější výdělek jeho muzikantsé kariéry se dostavil v roce 1978 za jeho působení v komerční skupině Spinning Whell. Působil také ve skupině Hallucination Company, Transformer Station nebo ve vídeňské formaci Drahdiwaberl.

Koncem sedmdesátých let se punková vlna rozlévá do Evropy a každý, kdo umí držet kytaru, formuje kapelu. David Bowie, inspirován německými skupinami Kraftwerk a Can, vydává svojí berlínskou trilogii Low, Heroes a Lodge. Společně se zvukovým architektem Brianem Enem vytváří zbrusu novou nahrávku, která má zásadní vliv na Falcův další hudební vývoj. V té době se dočkává svého megahitu i Neue Deutsche Welle a projekty jako Curtis Blow nebo Grandmaster Flash přináší do tehdejší hudební scény prvky rapu. Toto vše mělo, jak se později ukázalo, rozhodující vliv na Falcovu tvorbu.

Falco se vrátil do Vídně, aby spolu s dalšími hudebníky založil hudební skupinu The Spinning Wheel. Cílem je vystupovat aktivně v rámci The First Vienna Musical Theatre. V roce 1979 Falco nahrál svůj první sólo singl Chance to Dance, který ale nikdy nebyl vydán. Další písnička, kterou složil, se jmenovala That Scene (Ganz Wien), která se na koncertech Drahdiwaberlu v roce 1980 stala velkým hitem. Písnička pojednávala o vídeňské drogové scéně a byl to první Falcův výtvor, který byl zakázán pro rádiové šíření. Díky této písničce objevil Falca rakouský producent Markus Spiegel, se kterým Falco uzavřel v roce 1981 svou první smlouvu. Tato píseň se později objevila na albu Einzelhaft (už jako Ganz Wien) a Falco ji pravidelně zařazoval do svých vystoupení.

Spiegel zkontaktoval v té době velmi úspěšného producenta a skladatele Roberta Pongera. Prvním singlem, který Ponger pro Falca produkoval, byl Der Kommissar. Píseň se stala obrovským hitem nejen v Rakousku; prodalo se jí na celém světě přes 7 milionů včetně cover verzí a jenom ve Francii přes 750.000 kusů. Jeho první album Einzelhaft (1982) produkované Robem Pongerem tedy sklidilo obrovský úspěch. Falco se stal ústředním představitelem nové rakouské hudební vlny nazvané Austropop.

Následující album Junge Römer (1984), opět produkované R. Pongerem, vyvolalo obdiv kritiky, ale stěží mohlo dosáhnout úspěchu svého předchůdce. Album ale obsahuje plno jemných skvělých tanečních rytmů. Se svou TV show Helden von Heute Falco vytvořil první dlouhotrvající video německé pop music.

Po neúspěchu alba Junge Römer se Falco začal poohlížet po nových partnerech, opustil Roberta Pongera a rozhodl se spolupracovat s holandským producentským duem Bolland & Bolland. Prvním společným počinem byl singl Rock Me Amadeus, který se okamžitě dostal na čelo rakouské hitparády a nové album Falco 3 (1985) s následujícími písněmi Vienna Calling a Jeanny slavilo úspěch po celé Evropě. Píseň Jeanny, rozebírající sexuální vraždu mladé dívky, ztropila v té době velký skandál a i přesto, že bylo zakázáno ji vysílat, prodalo se velké množství kopií. Falco se zdal být na vrcholu své dosavadní kariéry. Poté však přišla zásadní změna. Oscarový film Miloše Formana Amadeus vyvolal nebývalý zájem o Wolfganga Amadea Mozarta a na této vlně se svezl i Falco. Rock Me Amadeus se v březnu 1986 dostal na první místa amerických hitparád a strávil zde čtyři týdny. Singl dobyl i čelo hitparády ve Velké Británii, matce celého popu. Úspěchu se singlu dostalo i v exotických zemích jako je Japonsko nebo Latinská Amerika. Videoklip byl často vysílán i na hudební televizní stanici MTV a album Falco 3 si vydobylo 3.místo v USA. Ve spolupráci s videoproducenty Rudim Dolezalem a Hannesem Rossacherem (DoRo) Falco vytvořil vizuální podobu sebe samého. Team dokonale využíval možnosti nastupující videokultury a Falco byl prvním kontinentálním evropským umělcem, který věděl, jak dokonale z ní těžit.

13. března 1986 se Hansiho přítelkyni Isabelle Vitkovicové narodila dcerka Katharina-Bianca. V tomtéž roce vydal Falco další album Emotional (1986), opět produkované duem Bolland & Bolland, které přineslo tři evropské hity, Sound Of Musik, Emotional a Coming Home - Jeanny Part 2.

V roce 1987 publikoval Falco spolu s bývalou manželkou Sylvestera Staloneho Brigitte Nielsenovou singl Body Next To Body, kterému se vysmála řada kritiků.

Následující singl Wiener Blut (1988) z nového stejnojmenného alba slavil částečný úspěch v německy hovořících zemích. V SRN se dostal do žebříčku deseti nej singlů.

V roce 1988 se Hansi oženil s Isabellou Vitkovicovou, rozvod však následoval již za 10 měsíců. Po rozchodu s Isabellou prožil Falco další šok, v roce 1991 vyšlo při rozboru krve najevo, že Katharina není jeho dcera.

Pro další album Data De Groove (1990) se Falco opět dal dohromady s producentem Robertem Pongerem, album se však prosadilo pouze v Rakousku.

Na podzim roku 1992 se Falco vrátil na lokální scénu s albem Nachtflug a na dva týdny se udržel na čele rakouské albové hitparády. Singl Titanic strávil v rakouské hitparádě 18 týdnů. V květnu 1993 se Falco po šesti letech vrátil na koncertní pódium.

V roce 1996 se přestěhoval do Santa Dominga (Dominikánská rep.) a v srpnu téhož roku se vrátil pod pseudonymem T>>MA s technosinglem Mutter, der Mann mit dem Koks ist da (1995) na 3. místo rakouské hitparády. Video k této písničce bylo hodně vysílané na hudební TV stanici Viva. Jeho další technosingl Naked (1996) získal v rakouských hitparádách čtvrtou pozici.

Téměř dva roky připravoval Falco nové album Out Of The Dark, které chtěl pojmenoval Egoisten. V době přípravy koncepce pro videoklipy s DoRo svět zasáhla šokující zpráva. 6. února 1998, nedaleko Santa Dominga, se srazil autobus s 50 cestujícími s Falcovým jeepem. Falco byl okamžitě převezen s četnými poraněními hlavy do místní nemocnice, kde zraněním podlehl. Pohřben byl o týden později ve Vídni na Central Friedhof. Jeho poslední album vyšlo po jeho smrti, 27. února 1998.

Falcův umělecký přínos se nedá měřit pouze hitparádovým umístěním. Jeho hudba byla nadčasová. Objevil rap v německém jazyce, kombinoval jej s melodicky chytlavými a jednoduchými refrény. Tento trend dnes s úspěchem využívá celá řada umělců - objeven byl ale již v osmdesátých letech.