zavřít
Upravit životopis

Životopis

Kathryn Felicia Day je americká herečka, producentka a scenáristka. Je známá z projektů Josse Whedona a internetového seriálu The Guild, který vytvořila.

Osobní život
Její otec byl vojenský lékař, který působil v letectvu Spojených států, což vedlo ke stěhování rodiny z jednoho místa na druhé po jižních státech USA. Má bratra Ryona Daye, který je softwarový inženýr.

Jako malá dívka začala hrát v lokálních divadlech, kromě herectví také na profesionální úrovni studovala balet a hru na housle.

Dnes žije v Los Angeles. Věnuje se herectví, zpěvu, hře na housle a počítačovým hrám.

Vzdělání
Kvůli častému stěhování rodičů měla domácí výuku a v poměrně nízkém věku nastoupila na Texaskou univerzitu v Austinu, kde si vybrala dvouoborové studium matematiky a hry na housle. Tomuto studiu dala přednost před Juilliard School of Music, univerzitu dokončila mezi nejlepšími z ročníku a dostalo se jí cti pronést závěrečný promoční proslov.

Kariéra
Po ukončení univerzity se odstěhovala do Los Angeles, byla rozhodnutá stát se herečkou. Zpočátku získala několik rolí v reklamách, krátkometrážních a nezávislých filmech a epizodní roličky v seriálech jako Kolej, základ života nebo Maybe It's Me. První větší roli měla ve filmu Bravo Girls: Opět v akci, v hlavní roli se poprvé objevila ve filmu June. Průlomovou rolí se pro ní stala vedlejší role v sedmé řadě seriálu Buffy, přemožitelka upírů, kde ztvárnila potencionální přemožitelku Vi a kde se také setkala se scenáristou a režisérem Jossem Whedonem.

V roce 2007 napsala a natočila první řadu internetového seriálu The Guild (tehdy vydávaném na YouTube), pojednávajícím o skupině hráčů RPG hry typu World of Warcraft a jejich problémech se skloubením oblíbené hry a nepřátelské reality každodenního života. Seriál se stal internetovým hitem, druhá série měla premiéru už na videokanálech společnosti Microsoft, což umožnilo zvýšit seriálový rozpočet. Třetí sezóna byla uvedena v roce 2009 hudebním klipem „(Do You Wanna Date My) Avatar“, kde se seriálové postavy poprvé předvedly v kostýmech svých hrdinů ze hry.

Během stávky scenáristů v roce 2008 vznikl projekt Josse Whedona Dr. Horrible's Sing-Along Blog, tříaktový internetový muzikál, kde se Felicia Day objevila po boku Neila Patricka Harrise a Nathana Filliona. Muzikál byl k dispozici nejprve volně ke stažení, později byl vydán na iTunes i na DVD.

Ve spolupráci s Jossem Whedonem pokračovala v jeho dalším seriálu Dům loutek, kde se objevila ve dvou epizodách.

V epizodních rolích hrála také např. v seriálu Můj přítel Monk, pacientku týdne ztvárnila ve druhé epizodě páté řady seriálu Dr. House, objevila se také v několika epizodách seriálu Lovci duchů a pravidelně hrála šílenou vědkyni v seriálu Heuréka – město divů.

Mohli by vás také zajímat…