zavřít
upravit profil

herec, scénárista, režisér, producent, dramatik

84 let,narozen: 28. 7. 1937 Neuilly-sur-Seine, Hauts-de-Seine, Francie 

Upravit životopis

Životopis

Francis Veber je francouzský divadelník a filmař - herec, dramatik, scenárista, režisér a producent.

Pochází z umělecké rodiny, všichni jeho předkové byli spisovatelé a scenáristé, jeho otec Pierre-Gilles Veber byl scenárista, stejně tak jako jeho děd Pierre Veber, spisovatelem byl i jeho strýc Tristan Bernard.

Začínal jako novinář, v době své vojenské služby začal také psát pro francouzský armádní časopis. Po návratu z vojenské služby působil jako reportér pařížské pobočky Rádia Luxembourg. Scenáristické a dramatické činnosti se začal systematicky věnovat až v druhé půli 60 let. Nejprve se postupně etabloval jakožto uznávaný filmový scenárista (řadu scénářů napsal i pro americké hollywoodské filmy), později začal pracovat i jako filmový režisér.

Jeho režijním debutem se v roce 1976 stala hořká komedie Hračka s Pierrem Richardem v hlavní roli, s nímž posléze natočil ještě další úspěšné filmy, například Kopyto, Otec a otec, Uprchlíci. Dva nepříliš úspěšné filmy posléze natočil i v USA pro hollywoodské produkce, šlo o snímky Tři uprchlíci a Risk. Nicméně pravděpodobně vůbec nejúspěšnějším se nakonec stal snímek Blbec k večeři z roku 1998, který byl hned v šesti kategoriích nominován na Césara. Jde také o autora námětu k filmu Muž z Acapulca.

Francis Veber

84 let, herec, scénárista, režisér, producent, dramatik

Mohli by vás také zajímat…