zavřít
Upravit životopis

Životopis

Se svým bratrem založil rockovou skupinu The Niagaras. Vystudoval drama na State University of New York (SUNY) a začínal na regionálních divadelních scénách. Na newyorských jevištích, kde debutoval 1986 ve hře Tigers Wild, účinkoval ve hrách Israela Horovitze Indiáni chtějí Bronx a Cindy Lou Johnsonové Roky. Stal se členem newyorského divadelního souboru Malaparte Theatre Company.

Ve filmu vytváří převážně vedlejší, ale výrazné úlohy, např. vietnamský veterán Timmy, přítel hlavního hrdiny (Tom Cruise) ve válečném dramatu Narozen 4. července (r. O. Stone), kytarista Robby Krieger v životopisném snímku The Doors (r. O. Stone) či chromý jazzový kytarista Arvid v hudebním retrofilmu Swing Kids (r. Th. Carter).

Několikrát byl však také obsazen do ústředních rolí: jednadvacetiletý mladík Jim Dodge, který jako noční hlídač v supermarketu stráví nejbláznivější noc svého života, v komedii Možnosti kariéry (r. B. Gordon); americký turista Archer, jemuž se během dovolené v Moskvě podaří zaplést s tamní kráskou (Natalja Něgodová) i se zloději uměleckých děl, v dobrodružném thrilleru Zpátky v SSSR (r. D. Sarafian).

Na TV obrazovce získal popularitu díky postavě mladého detektiva Boba Jonese, který se velmi rychle učí od svého staršího kolegy (Dennis Farina) základům řemesla, v komediálním miniseriálu ze současného Los Angeles Buddy Faro. Jako režisér debutoval autorským dramatem o dospívání dvou bratrů (Noah Fleiss a Max Ligosh) v neutěšených rodinných poměrech Král Joe, uvedeným v soutěži na Sundance Film Festival 1998. V rámci natáčení snímku Swing Kids pobýval 1992 v Praze.

Autor: Miloš Fikejz

Frank Whaley

58 let, herec, scénárista, režisér

Mohli by vás také zajímat…