zavřít
Upravit životopis

Životopis

Americký hudebník (voc, g, bg, dr, keyb, skladatel), jeden z nejvýznamnějších tvůrců rockové hudby, známý i svým osobitým humorem. Progresívní především v 60. letech. Narozen v Baltimore (1940), vl. jm. Francis Vincent Zappa. Od 50. let žil v Kalifornii. Hudebně ovlivněn hlavně R&B, Edgarem Varesem a Igorem Stravinským.

Ještě ve škole hraje ve sk. Ramblers (na bicí) a Blackouts (na kytaru). Tam se setkává i s Donem Van Vlietem (později známý jako Captain Beefheart). Brzy píše hudbu k dvěma filmům: The World´s Greates Sinner (1960) a Run Home Slow (1963). Kromě toho hraje v dalších místních kapelách - Omens, Captain Glasspack And His Magic Mufflers a Masters. Zároveň staví vlastní nahrávací studio. V r. 1964 se stěhuje do L.A., kde se přidává ke sk. Soul Giants (několik singlů), v níž vystřídal Raye Hunta. Souboru, hrajícímu teď v sestavě Ray Collins - voc, harm, Elliot Ingber - g, Roy Estrada - bg, Jimmy Carl Black - dr, voc, tp, mění název na Muthers, v r. 1965 na Mothers a v r. 1966 na Mothers Of Invention.

První dvě alba jsou sice jen průměrně úspěšná, přesto dostatečně šokují a časem se stávají základními deskami rockové historie. Na desce Absolutely Free (1967) hrají Mothers Of Invention v širší sestavě Collins, Ingber, Estrada, Black, Bunk Gardner - sax, horny, Don Preston - keyb, Billy Mundi - dr, voc, James Euclid “Motorhead” Sherwood - sax. V r. 1967 se připojuje I. Underwood, když vystřídal R. Collinse. Na albu We´re Only In It For The Money (1967) se Frank Zappa vysmívá životnímu stylu průměrných Američanů, paroduje psychedelii i hippies. Deska Lumpy Gravy (1968) vyšla už pod Zappovým jménem.

Na albu Uncle Meat (1969) hraje místo B. Mundiho A.D. Trip III (obsahovalo hudbu ke stejnojmennému filmu, který byl dokončen až v r. 1989). V r. 1969 Frank Zappa zakládá společnost Bizarre / Straight Records a Mothers Of Invention rozpouští (např. Lowell George a Estrada zakládají sk. Little Feat).

Na převážně instrumentálním, značně jazzrockovém albu Hot Rats (1969) hostují m.j. Jean-Luc Ponty, Ian Underwood a Captain Beefheart. Velký ohlas sklízí v Anglii. V r. 1970 se Mothers obnovují v sestavě Ian Underwood - sax, fl, klarinet, keyb, George Duke - keyb, pozoun, Jim Pons - bg, voc, Aynsley Dunbar - dr, Howard Kaylan - voc, Mark Volman - voc. V dalším roce natáčí Frank Zappa film 200 Motels. Na desce Roxy And Elsewhere (1974) hrají Mothers ve složení Underwood, Duke, Bruce Fowler - pozoun, Sal Marquez - tp, voc, Ruth Underwood - perc, marimba, Jean-Luc Ponty - vi, Napoleon Murphy Brock - sax, voc, fl atd., na komerčně úspěšném albu Apostrophe (´) (1974) pomáhá i Jack Bruce.

Mothers Of Invention jsou v r. 1976 opět zrušeni a desku Zoot Allures (1976) Frank Zappa natočil jen s bubeníkem Terry Bozziem. Album Sheik Yerbouti (1979), na kterém hrají m.j. T. Bozzio, P. O´Hearn, Tommy Mars (keyb) a Adrian Belew (g) obsahuje jediný Zappův úspěšný singl - Dancin´ Fool (1979). Na desce Joe´s Garage Act 1 (1979) hrají m.j. Ike Willis (voc), Warren Cucurullo (g), Vinnie Colaiuta (dr) a Ed Mann (perc).

V r. 1982 vychází singl Valley Girl s účastí dcery Moon Unit. V r. 1986 Frank Zappa účinkuje dokonce v seriálu Miami Vice. Za album Jazz From Hell (1984) dostal v r. 1988 cenu Grammy. V 80. letech se začíná angažovat také v politice.

Frank Zappa zemřel v prosinci 1993 v Kalifornii. Muzikantsky aktivní je hlavně syn Dweezil. Natočil také několik autobiografických filmů, např.: A Token Of This Extreme (1976) a Baby Snakes (1980). Kromě dvou už uvedených gramofirem založil v r. 1974 Discreet, v r. 1975 Zappa Rec. a v r. 1981 Barking Pumpkin.

Mohli by vás také zajímat…