zavřít
Upravit životopis

Životopis

Frans Hals byl nizozemský malíř známý jako vynikající portrétista. Společně s Rembrandtem patří k předním představitelům nizozemského výtvarného umění.

Frans Hals se narodil v roce 1580 nebo 1581 v Antverpách. Ještě jako dítě se s rodinou přestěhoval do Haarlemu, kde strávil zbytek svého života. V mládí chodil na lekce malování k vlámskému malíři Karlu van Manderovi (1548 - 1606), ovšem Manderův vliv není v Halsově tvorbě nijak patrný. První známé zveřejněné Halsovo dílo je Jacobus Zaffius z roku 1611. Opravdový průlom v jeho tvorbě přišel s rokem 1616, kdy Hals dokončil skupinový portrét v životní velikosti - Oslava důstojníků Svatojiřské gildy.

Přestože Hals portrétoval celý život na zakázku, nevyhnuli se mu finanční potíže a tak se společně s malováním živil jako dealer umění a restaurátor. Jeho věřitelé ho často za neplacení závazků posílali před soud, což vyvrcholilo roku 1652, kdy Hals rozprodal svůj majetek, aby se zbavil dluhů. Jeho celkové jmění pak čítalo tři matrace, stůl a pět obrazů.

Frans Hals zemřel v Haarlemu v roce 1666 a byl zpopelněn ve zdejším kostele.

Dílo
Hals je znám hlavně pro své portréty, především bohatých občanů. Často také maloval velké skupinové portréty. Hals byl barokní malíř praktikující precizní realismus s tak trochu „volnomyšlenkářským“ přístupem. Jeho obrazy zobrazují pestrou paletu společenského života; hostiny a setkání důstojníků, admirálů, generálů, starostů měst, obchodníků, právníků, úředníků, kočovných herců a zpěváků, urozených pánů apod.

Hals miloval denní světlo a stříbřitou zář. Měl dar zachytit atmosféru toho momentu, který maloval s neobyčejnou dokonalostí. Jeho portréty se vyznačují neidealizovanými tvářemi, často s lehkým úsměvem.

Frans Hals je odborníky často označován za nejvýznamnějšího holandského portrétistu 17. století. Jeho schopnost upřímně znázornit smích, štěstí či opileckou rozjařenost je ve výtvarném umění jeho doby zcela ojedinělá. Převážnou část Halsovy tvorby lze nalézt v Frans Hals Museum v holandském Haarlemu. Další obrazy jsou v galeriích celého světa, mnoho z nich je v soukromých sbírkách především v USA.

Významní žáci
Philip Wouwerman (1619 - 1668)
Adriaen Brouwer (1605 - 1638)
Adriaen van Ostade (1610 - 1685)

Halsovou malbou se inspiroval impresionista Édouard Manet.

Frans Hals

malíř