zavřít
Upravit životopis

Životopis

František Chvalovský je kontroverzní český fotbalový funkcionář a podnikatel.
Začínal V 70. jako brankář ve vesnickém fotbalovém klubu FK Chmel Blšany. V 80. letech už působil jako funkcionář a 90. letech se propracoval do vedení české fotbalu. Podílel se na vzestupu klubu FK Chmel Blšany z místní soutěže přes divizi, třetí a druhou ligu, dostal až do ligy první. Byl řadu let předseda Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) a stal se člen výkonného výboru evropské fotbalové federace UEFA.

27. února 2001 byl zatčen na ruzyňském letišti před odletem českého národního fotbalového týmu do Makedonie a obviněn z úvěrového podvodu ve výši 640 milionů korun. Nakonec se celková výše zdokumentovaných machinací dosáhla na 1,5 miliardy Kč. Chvalovský je podezřelý, že ve funkci generálního ředitele a předsedy správní rady Českomoravské agrární společnosti použil úvěry, které poskytla Komerční banka, jiným způsobem a peníze nevrátil.

Funkce předsedy ČMFS byl valnou hromadou zbaven 17. června 2001, v době kdy byl ve vazební věznici. Z vazby byl propuštěn až v prosinci 2002. Za podvod hrozí Chvalovskému dvanáct let vězení, ale kauza dodnes nebyla dořešena. V březnu 2009 vrátil případ žalobcům k došetření Nejvyšší soud.František Chvalovský

63 let, podnikatel, fotbalový funkcionář