zavřít
Upravit životopis

Životopis

František Husák byl český herec.

Život
Nejprve chtěl být horníkem, během učení přešel na vojenskou školu, po maturitě chtěl být lékařem, leč nebyl přijat ke studiu. Během své vojenské služby začal hrát divadlo a věnovat se recitaci poezie. Z popudu herce Františka Vnoučka vystudoval pražskou DAMU. Po jejím absolutoriu (1959) hrál nejprve s Janem Kačerem v ostravském Divadle Petra Bezruče, odkud v roce 1965 přešel do svého legendárního angažmá v tehdy velice populárním pražském Činoherním klubu. V roce 1974 přesídlil do Českého Krumlova, později hrál i v Chebu a Českých Budějovicích (1976–1982). V roce 1983 se už natrvalo vrátil do Prahy, kde působil až do své smrti v Divadle Na zábradlí.

Mezi jeho nejznámější filmové role patří trilogie filmů režiséra Jaroslava Papouška o rodině Homolkově, patřil k úspěšným televizním hercům, činný byl také v dabingu.

Zemřel nečekaně na následky úrazu dne 8. listopadu 1991, které mu způsobili dodnes neznámí útočníci. Česká televize jeho úmrtí zařadila i do svého dokumentárně publicistického cyklu Nevyjasněná úmrtí.

Mohli by vás také zajímat…