zavřít
Upravit životopis

Životopis

Franz Marc, celým jménem Franz Moritz Wilhelm Marc byl německý malíř. Jednalo se o jednoho z nejvýznamnějších představitelů expresionismu v Německu a o zakladatele umělecké skupiny Der Blaue Reiter. S touto uměleckou skupinou vydával stejnojmenný almanach.

Narodil se roku 1880 do rodiny malíře a profesora Wilhelma Marca. Jeho matka Sofie byla z přísně kalvínské rodiny, otec byl katolík. Nejspíše právě proto se Franz nejprve zajímal o studium teologie a filosofie, od roku 1900 ale studoval Akademii výtvarných umění v Mnichově.

V květnu roku 1903 odjel do Francie, kde pobýval v Paříži, odkud se následně přesunul do Bretaně. Ve Francii se seznámil s francouzským impresionismem. Při své druhé návštěvě Paříže se seznámil s prací Paula Gauguina a stává se obdivovatelem Vincenta van Gogha. Roku 1906 odjíždí s bratrem do Řecka, po návratu do Německa ale propadá depresím. Zasnoubil se s malířkou Marií Schnür, ale den po svatbě utíká zpět do Paříže (1907). V Paříži navazuje přátelství s Augustem Mackem a Vasilijem Kandinským, dvěma umělci, kteří silně ovlvnili jeho další uměleckou dráhu. Roku 1910 poprvé samostatně vystavuje, a to v galerii Brackel v Mnichově.

Po nepovedené první svatbě se v roce 1911 oženil znovu. Opět si vzal umělkyni, tetokrát Marii Francovou. Na přelomu let 1911 a 1912 se uskutečnila první výstava Der Blaue Reiter, která putovala po velkých městech Německa. Toho roku také potkává Roberta Delaunaye, který jeho tvorbu významně ovlivnil svou teorií o barvách i celkovým přístupem k malbě.

Se začátkem první světové války narukoval do vojska. Franz Marc se však konce války nedožil. Jeho jméno se objevilo na soupisce významných umělců, kteří mají být staženi z fronty. Než se tak ale stalo, byl Marc v bitvě u Verdunu zasažen střepinou granátu a zemřel.

Styl a dílo
Hlavním tématem Marcových děl jsou nejčastěji zvířata. Jejich anatomii nastudoval tak dalece, že si jeden čas přivydělával jejím přednášením. Marcova tvorba je ovlivněna mnoha různými směry (expresionismem, symbolismem, kubismem, futurismem i impresionismem). Jasné barvy a zdálivá jednoduchost vyjadřují emoce a harmonii přírody. Podle Marca příroda a zvířata jsou harmoničtější a blíže spjaty s vesmírem než lidská společnost. Marc ale nebyl pouze malíř, zabýval se i grafikou. Dochovaly se jeho dřevoryty a litografie.

Sám Marc prý mnoho svých obrazů, se kterými nebyl spokojen, zničil. Po jeho smrti v tom ale pokračují nacisté. Marcovo jméno se objevuje na listině "zvrhlého umění" (entartete Kunst). Jeho obrazy jsou zabavovány a některé z nich následně i zničeny.

Franz Marc

36 let, malíř