zavřít
Upravit životopis

Životopis

Frederick Elmes je jeden z nejoriginálnějších a nejproduktivnějších kameramanů současnosti. S režisérem Jimem Jarmushem spolupracoval na filmech Noc na zemi (získala ocenění Independent Spirit Award), Kafe a cigára,Ten Minutes Older nebo Zlomené květiny (Ocenění na festivalu v Cannes 2005).

Elmes se začal zajímat o fotografii, když od svého otce dostal fotoaparát Leica. Poté vystudoval fotografii na Rochester Institute of Technology. Byl fascinován možnostmi tohoto média a tak pokračoval na Newyorské univerzitě studiem filmové vědy. V roce 1971 přišel do Los Angeles kde začala jeho dlouholetá spolupráce s Davidem Lynchem.

Na Americkém filmovém Institutu natočil Lynchovu Mazací hlavu (s Jackem Nancem,)a pracoval na The Killing of a Chinese Bookie a Opening Night Johna Cassavetese. Slávu sklidil natočením Lynchova Modrého sametu. I jeho další fim vznikl ve spolupráci s Davidem Lynchem: Zběsilost v srdci (za který získal Zlatou palmu na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes, a za nějž získal Elmes svou první Independent Spirit Award).

Dále Elmes spolupracoval s režiséry jako jsou Tim Hunter, Ang Lee (The Ice Storm, Ride With Te Devil, The Hulk a další).

Mimo jiné natáčí i reklamy, videoklipy a televizní filmy.

Mohli by vás také zajímat…