zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je nejstarší z šesti dětí ošetřovatelky a sudaře zaměstnaného u firmy Guinness. Čtyři roky navštěvoval kněžský seminář a poté studoval archeologii, fonetiku a lingvistiku na University College v Dublinu. Nějaký čas pracoval na archeologických výzkumech, učil španělštinu na dívčí škole, byl zápasníkem s býky, kuchařem a instalatérským pomocníkem.

Jako osmadvacetiletý nastoupil angažmá do dublinského divadla Focus Theatre, na jehož scéně se představil mj. v Shakespearově dramatu Jindřich IV. a v komedii Oscara Wilda Jak je důležité míti Filipa. Posléze vystupoval v irském národním divadle Abbey Theatre a v National Theatre v Londýně.

Popularitu získal TV seriálem The Riordans. První jeho výraznější film. rolí byl násilnický rytíř Uther Pendragon ve film. zpracování artušovské legendy Excalibur (r. J. Boorman). Hlavní úlohu básníka G. G. Byrona vytvořil v duchařském hororu Noc hrůzy (r. K. Russell). Další historickou postavu - mořeplavce Kryštofa Kolumba - vytvořil v italském TV miniseriálu Kryštof Kolumbus. Náročnou kreaci předvedl v roli mladého samolibého gangstera Toma, který svými intrikami rozpoutá válku mezi mafiánskými klany různých národností, v gangsterském retrosnímku Millerova křižovatka (r. J. Coen).

V jeho filmografii převládají hrdinové dotknutí temnotou, které portrétuje zneklidňujícně nejednoznačným způsobem: státní zástupce Daniel Graham v psychologickém kriminálním dramatu Porota (r. H. Gould), elegantní zločinec Dean Keaton v kriminálním thrilleru Obvyklí podezřelí (r. B. Singer), zástupce mafiánského bosse Ben London v gangsterské komedii "Mrtvý" boss (r. L. Bishop), počítačový vědec Ray Bering v psychothrilleru Linie násilí (r. W. Wenders), církevní vědec otec Kiernan v hororu Stigmata (r. R. Wainwright).

Vedle herecké kariéry se věnuje producentské činnosti a je autorem autobiografické knihy Pictures in My Head (1994, Obrazy v mé hlavě). Svůj román Žena, která tančila s JFK přepracoval na scénář k filmu Poslední ze slavných králů, který se odehrává v Dublinu na sklonku 70. let a v němž zároveň ztvárnil sebeironickou postavu egocentrického herce.

Během natáčení psychodramatu Siesta (r. M. Lambertová) se G. B. sblížil se svou film. partnerkou Ellen Barkinovou, která pak byla od roku 1988 až do roku 1993 jeho manželkou a matkou syna Jacka Daniela a dcery Romey Marion. Spolu také hráli v poetické tragikomedii z prostředí skotské cikánské komunity Cesta na západ (r. M. Newell), kde ztělesnil ovdovělého cikánského otce dvou chlapců, kteří se na hřbetu tajemného bělouše vydají hledat svobodu.

Mohli by vás také zajímat…