zavřít
Upravit životopis

Životopis

Gabriela Jílková je moravská cimbalistka, hrající sólově i v cimbálové muzice Pramínky. Na cimbál hraje od svých pěti let. Je vítězkou mnoha cimbálových soutěží a držitelkou Zlatého oříšku. Několikrát natáčela pro Český rozhlas i Českou televizi.

Prvních 10 let se učila hře na cimbál v ZUŠ ve Valašském Meziříčí u paní profesorky Růženy Děcké, která zároveň vyučovala i na Vejvanovského konzervatoři v Kroměříži. Od roku 2009 studuje hru na cimbál na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě v cimbálové třídě Mgr. Daniela Skály (absolventa Konzervatoře v Kroměříži a Akademie Ference Liszta v Budapešti ve hře na cimbál).

Má za sebou velké množství vystoupení a soutěží, několikrát natáčela pro Českou televizi v Praze, Ostravě i Brně (např. v pořadech Cimbálová princezna, Pohádková neděle, Vánoční pohádkové ráno, Folklorní magazín,...), pro Český rozhlas v Ostravě (Naděje regionu, Kokteil,...), doprovázela sólově i s cimbálovou muzikou Pramínky, které je členem od jejího založení v roce 2001, valašskou královnu – zpěvačku lidových písní Jarmilu Šulákovou, tak jako i populární zpěvačku Naďu Urbánkovou či Dagmar Patrasovou.

Je držitelkou Zlatého oříšku 2006, který jí byl udělen v celostátním finále pořádaným Českou televizí Brno. Od roku 2003 se pravidelně zúčastňovala celostátních soutěží ZUŠ, kde se pokaždé probojovala až do závěrečného finále. Z finále těchto soutěží, které probíhají jednou za tři roky, má dvě 1. místa v sólové hře na cimbál a dvě 1. místa v komorní hře na dva cimbály, několik zvláštních uznání poroty (za vynikající hru na cimbál, za přirozené využití cimbálu v cimbálové muzice,...). V roce 2009 se stala absolutním vítězem celé této soutěže.

Pravidelně se zúčastňuje mezinárodní soutěže ve hře na cimbál – Mezinárodního festivalu cimbálu, pořádaného každý lichý rok ve Valašském Meziříčí. Na této soutěži již získala 1. místo v sólové hře na cimbál a 1. místo v komorní hře na dva cimbály. Nabídku na svůj první samostatný koncert dostala v roce 2006. Tento koncert s názvem Cimbálové pramínky se uskutečnil v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy.

V cimbálové muzice Pramínky hraje od založení muziky v roce 2001. Základem repertoáru této cimbálové muziky jsou lidové písně moravské a slovenské. Muzika má za sebou dlouhou řadu nejrůznějších vystoupení. Natáčeli i v České televizi v Praze na Kavčích horách, kde si je pozvala do svého pořadu Dáda Patrasová. Také několikrát natáčeli pro Českou televizi v Ostravě a Brně. Z natáčení v Českém rozhlase v Ostravě vzniklo mini CD s vánočními koledami. Za své největší úspěchy muzikanti považují například koncert „Proměny písničky,“ na kterém doprovázeli zpěvačku lidových písní - valašskou královnu Jarmilu Šulákovou, reprezentaci České republiky na dvou mezinárodních koncertech ve francouzském městě Trappes, či nezapomenutelné vystoupení na Mezinárodním hudebním festivalu Janáčkovy Hukvaldy. V roce 2009 získala cimbálová muzika Pramínky 1. místo a zvláštní ocenění poroty za vynikající hru na cimbál ve finále celostátní soutěže základních uměleckých škol.


Oficiální stránky Gabriely Jílkové : www.cimbalistka.cz