zavřít
Upravit životopis

Životopis

Již přes čtyřicet sezón je členkou činoherního souboru pražského Divadla na Vinohradech. Patří k našim nejvýznamnějším herečkám především díky svému smyslu pro charakterní a dramatické herectví. Celý život se také věnuje recitaci, a tak se bez nadsázky dá nazvat královnou české poezie.

Narodila se na Slovensku českému učiteli a slovensko-maďarské mamince. Otec byl profesorem češtiny a francouzštiny, ale především lyrickým básníkem. Vystudovala herectví na brněnské JAMU a odešla do Ostravy, kde prožila dvě sezóny v Moravskoslezském národním divadle.

Již v Ostravě přišly první nabídky na účinkování v televizi, filmu a v rozhlase. Připomeňme slavnou komedii Hledá se táta, kde se poprvé setkala s Vladimírem Menšíkem, který jí byl později partnerem například ve slavných Chalupářích. Mezi nejvýznamnější patří její seriálové televizní role v seriálech F. L. Věk, Sňatky z rozumu, My všichni školou povinní.

Kdybychom měli jmenovat tři nejvýznamnější divadelní role, okamžitě nás napadne Maryša, Nora, Plajznerka.

V rozhlase a v dalších zvukových médiích (Supraphon, Audiostory…) natočila celou řadu pohádek, rozhlasových her, večerníčků. Přečetla stovky veršů, tisíce stránek četby na pokračování - Bílé noci, Čarovné prstýnky, Polní žínka Evelýnka, Štuclinka a Zachumlánek, Co život dal a vzal… Spolupracuje s významnými umělci - výtvarníky, hudebníky, spisovateli atd. Získala prestižní cenu Prix Bohemia za herecký rozhlasový výkon a Křišťálovou růži - nejvyšší ocenění v oblasti uměleckého přednesu.

Neopomenutelná je i její práce v dabingu, kde "spolupracovala" s takovými hvězdami, jakými byly a jsou : M. Monroe, C. Deneuve, L. Taylor, J.Moraue.

Po svém otci podědila i talent spisovatelský. Uveřejnila desítky fejetonů, které se poté staly základem pro její knihu Magnetický vítr, která dosáhla už druhého vydání.

Již skoro tři desítky let učí na Pražské konzervatoři. Mezi její první žáky patří například Vladimír Dlouhý či Zlata Adamovská.

Její syn Ondřej Kepka je herec a režisér, manžel Jiří Kepka je středoškolským profesorem matematiky.


Internetové odkazy:

www.dnv-praha.cz
www.audiostory.cz
www.carpe.cz

Další získaná ocenění:

Cena Jaroslava Průchy
Medalie Karla Čapka 1994
Cena Karla Čapka na Slovensku 1996
Cena Čs.rozhlasu
Zajímavé společenské aktivity:
Čestná členka Asociace starožitníků
Členka Herecké asociace
Členka Umělecké besedy
Poslanec česko-slovenského duchovního parlamentu při časopise Mosty (od r. 1992)
Členka redakční rady časopisu Slovenské Dotyky
Nadace Františka Langra
Klub posluchačů Vltavy
Sdružení pro rozhlasovou tvorbu
Společnost TGM - Hodonín
Společnost O. Březiny - Jaroměřice nad Rokytnou
Společnost bratří Čapků
Aktivní spolupráce s charitativními organizacemi:
Modrý klíč
Múzy dětem
Nadace G. Broma

Mohli by vás také zajímat…